Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Co přinese důchodová reforma? Pět otázek a odpovědí

Spoření na důchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoření na důchod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Od ledna příštího roku začne platit důchodová reforma, která počítá s tím, že si lidé budou moci převádět část peněz ze státního důchodového systému na individuální účty v soukromých penzijních fondech. Server Lidovky.cz vám přináší přehled základních informací, které byste o tzv. druhém pilíři měli vědět.

  • Co je tzv. druhý pilíř důchodové reformy?

Druhý pilíř důchodové reformy je kombinací státního důchodového fondu (tj. prvního pilíře důchodového systému) a klasického penzijního připojištění (tj. třetího pilíře důchodového systému). Tak vznikne třípilířový důchodový systém, který nahradí stávající dvoupilířový. Systém dobrovolného penzijního připojištění se státním příspěvkem ale zůstane zachovaný. Ti, kteří se ale na důchod chtějí zabezpečit lépe, budou mít možnost.

ČTĚTE VÍCE:

  • Jak funguje druhý pilíř důchodové reformy?

Druhý pilíř důchodové reformy tvoří penzijní fondy různých peněžních institucí, ve kterých budete moci dobrovolně spořit na důchod a které vám nabídnou různé strategie investování. Do průběžného systému budete odvádět pouze 25 procent vyměřovacího základu mzdy (dnes se odvádí 28 procent), zbývající tři procenta z částky, kterou odvádíte na sociální pojištění, plus další dvě procenta, která se vypočítají ze základu pro vyměření pojištění, budete posílat do penzijního fondu, který si sami vyberete.

  • Jaký je rozdíl mezi druhým a třetím pilířem důchodové reformy?

Hlavní rozdíl mezi třetím a druhým pilířem důchodové reformy je v tom, že se neodvádí měsíční příspěvek, ale pět procent z hrubého příjmu. V tomhle ohledu se zase podobá spíše prvnímu, povinnému, pilíři.

  • Je účast v druhém pilíři povinná?

Na začátku bude účast v druhém pilíři dobrovolná, pak už povinná. Proto je dobré si předem rozmyslet, zda se vám účast v něm vyplatí. Odvedete-li část prostředků z průběžného systému, odrazí se to v nižší penzi, proto je nutné si spočítat, jestli vám to vynahradí příjem z penzijních fondů. Z dostupných informací vyplývá, že se to týká spíše lidí, kteří mají minimální měsíční příjem 23 tisíc korun hrubého.

VĚTŠINA LIDÍ REFORMĚ NEROZUMÍ:

  • Vstoupit, či nevstoupit do druhého pilíře důchodové reformy?

Výhody: Reforma přinese více možností, jak si spořit na důchod. Peníze buď vložíte do druhého pilíře důchodového systému a zhodnotíte je díky investičnímu fondu, nebo se můžete spolehnout jen na státní důchod. Výhodou je také dědičnost výnosů z důchodu. Pokud se důchodu nedožijete, peníze, které jste si naspořili, zdědí vaši příbuzní.

Nevýhody: Pokud se rozhodnete do druhého pilíře vstoupit, už své rozhodnutí nemůžete vzít zpět. Lidé ve věku do 35 let se navíc musejí rozhodnout do konce roku 2013. Druhý pilíř je také spojen s jistým rizikem, protože není jen spořením, ale souvisí i s výběrem vhodné investiční strategie.

Druhý pilíř kritizuje opozice

Senátní veto návrhu zákona, který umožní zavést reformní druhý důchodový pilíř od příštího roku, přehlasovali poslanci minulý týden. Normu, která je v podstatě technickým dokončením reformy penzí, jež už byla schválena, ještě musí podepsat prezident Václav Klaus. Vládní koncept reformy penzí kritizovali nejenom opoziční poslanci, ale také Marek Šnajdr z ODS. Druhý pilíř podle něho nezajistí ani většinu obyvatel a nenaplní cíl kabinetu snižovat rozpočtové schodky. Šnajdr patří mezi šest zákonodárců ODS, kteří potopili vládní návrh daňových změn.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Advantage Consulting, s.r.o.
KLEMPÍŘ BRNO-VENKOV (25-30.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč