Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Co s výnosy firmy ČEZ? ČSSD je chce rozdat důchodcům

Jiří Paroubek na tiskové konferenci k tématu nová opatření v boji s ekonomickou krizí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek na tiskové konferenci k tématu nová opatření v boji s ekonomickou krizí. | foto: ČTK

PRAHA Sociální demokraté chtějí důchodcům na konci března vyplatit mimořádný příspěvek ve výši 2400 korun. Takzvané 13. důchody chce ČSSD financovat z výnosů společnosti ČEZ. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Sociální demokraté již dříve avizovali, že chtějí prosadit 13. důchody, na které by bylo potřeba pět až sedm miliard korun. Jako zdroj těchto peněz chtějí použít státní podíl na zisku společnosti ČEZ, který by měl podle Paroubka být asi 20 miliard korun.

Pokud ČSSD po volbách bude u moci, nebude problém celou věc legislativně vyřešit tak, aby mohly být mimořádné důchody vyplacené k 31. březnu 2010, dodal šéf ČSSD.

Paroubek v souvislosti s důchody napadl také předsedu konkurenční ODS Mirka Topolánka. "Sociální demokracie si na rozdíl od Mirka Topolánka nemyslí, že současná výše penzí dostatečně pokrývá životní potřeby důchodců a že důchodcům se u nás nikdy nežilo lépe než za vlád ODS," uvedl Paroubek.

Topolánek podle Paroubka výrok o životních nákladech důchodců pronesl minulý týden a měl by se za něj seniorům omluvit.

ODS: Nebudeme slibovat nesmysly

"Jiří Paroubek se ve svém populismu nezastaví před ničím. Neváhá popřít snadno dohledatelná fakta, když se mu nehodí do krámu. Skutečností je, že v letošním roce dosáhla reálná úroveň důchodů nejvyšší hodnoty od roku 1990.

Právě za vlády Mirka Topolánka vzrostl průměrný důchod o 1800 Kč," reagoval na Paroubkova slova místopředseda ODS Petr Nečas. Také Občanští demokraté podle něj do budoucna počítají s rozumnou valorizací důchodů. "Nechceme a nemůžeme ale slibovat nesmysly, jak to dělá ČSSD," zdůraznil.

ČSSD dnes přišla také s návrhem zavést příspěvek až 3500 Kč měsíčně na dopravu pro zaměstnance, kteří ztratili práci a získají místo mimo své trvalé bydliště. ČSSD by také chtěla půjčkami podpořit lidi, kteří kvůli ztrátě práce nejsou schopni splácet hypotéku.

Občanští demokraté tyto návrhy ČSSD označili za neodpovědný předvolební populismus. Nečas ostře kritizoval například nápad přispívat lidem v takové výši na dojíždění za prací.

"Pokud by měl Jiří Paroubek tento svůj nereálný slib splnit, musel by někde najít 100 miliard korun," uvedl. "Kde asi udělali soudruzi z Lidového domu chybu, když navrhli dokonce příspěvek i na dojíždění do vzdálenosti 600 km - tedy z Ostravy do Aše," dodal.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....