24. září 2007 15:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Coca-cola stahuje nevyhovující nápoj

Nakupování v supermarketu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování v supermarketu. | foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

PRAHA Společnost Coca-Cola od úterý stahuje z obchodů jednu šarži citrónové Bonaquy. Nesplňuje totiž interní předpisy na kvalitu a zachování dobrého jména značky, napsala firma odběratelům. Problém se údajně týká až statisíců lahví.

"Bonaqua Citron nesplňuje naše interní požadavky na kvalitu. Přestože  nepředstavuje žádné zdravotní riziko pro spotřebitele, rozhodli jsme se z preventivních důvodů stáhnout tento výrobek z českého trhu. Výrobek Bonaqua Citron nahrazujeme čerstvě vyrobenou šarží," uvedl mluvčí Coca-Cola Beverages ČR Milan Luzum.

Problém se týká jen konkrétní šarže, tedy jen části citronových limonád. Coca-Cola je měla hlavně v distribučním centru, ale některé palety už byly i na prodejnách. Stažení se týkalo například supermarketů Interspar či obchodů Hypernova a Albert, které provozuje společnost Ahold.

Libor Kytýr ze společnosti Ahold, jež Hypernovy a Alberty provozuje, řekl, že tento obchodní řetězec začal nápoje stahovat z prodejen hned v úterý. "Ve středu jsme stahování dokončili. Společnost Coca-Cola nás informovala, že výrobek nemůže poškodit zákazníky," uvedl Kytýr, který odhadl, že Ahold stáhl ze svých prodejen několik tisíc lahví citrónové Bonaquy.

Firma Coca-Cola podle mluvčího o stažení výrobku z trhu předběžně informovala pražský inspektorát Státní zemědělské a potravinářské inspekce. "Dohodli jsme se na předání podrobné písemné zprávy, kterou nyní dokončujeme," uvedl Luzum.

Limonády mizí z malých prodejen, benzínových pump, ale i velkých řetězců. Coca-Cola už oslovila 10.000 svých odběratelů. Dalších 8000 plánuje oslovit v příštích dnech.

ČTK