11. dubna 2011 11:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Coca-Cola všude stejná? Slováci pijí balkánskou verzi

Coca-cola | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Coca-cola | foto: Shutterstock

BRATISLAVA/PRAHA Slovenská Asociace spotřebitelů provedla srovnávací test složení světově nejrozšířenějšího nápoje – Coca-Coly. A nestačila se divit. Slovenská verze má totiž jiné složení než v jiných zemích Evropské unie, včetně Česka nebo Německa.

Informoval o tom slovenský list SME. Složení Coca-Coly zkoumal Státní veterinární a potravinový ústav v Bratislavě. Porovnávací rozbor odhalil, že nápoj obsahuje izoglukózu namísto v západní Evropě běžně používané sacharózy. Stejné sladidlo se pak kromě Slovenska používá už jen v Maďarsku, Rumunsku a v Bulharsku.

V čem je rozdíl?

Izoglukóza
- vyrábí se z kukuřice
- je to tekutá směs hroznového cukru (glukózy) a ovocného cukru (fruktózy) v poměru 45/55

Sachróza
- vyrábí se z cukrové řepy nebo z cukrové třtiny
- je to krystalická látka sladké chuti
- v roztoku se rozloží na glukózu a fruktózu v poměru 50/50

Podle asociace je za použitím odlišného sladidla snaha ušetřit a prodávat tak nápoj za nižší cenu. Kilo cukru totiž vyjde na 80 eurocentů, kdežto cena stejného množství izoglukózy je poloviční.

Podle zástupce Coca-Coly Zdeňka Vilímka však důvod není cenový, ale technologický. "Náš závod v Lúke u Piěšťan je vybavený na výrobu nápoje z tekutého fruktózovo-glukózového sirupu. Nemůže zpracovávat krystalový cukr," řekl Vilímek deníku SME.

Výroba ze sirupu je navíc jednodušší, odpadá proces rozpouštění cukru. Podle odborného garanta testu Jána Štulce nemusí většina spotřebitelů rozdíl mezi sladidly vůbec poznat. Konzument citlivější na některé druhy cukrů však odlišnou látku odhalí.

Čtěte také:


Firma poukazuje na to, že jiný druh složení je řádně uveden na etiketě. Podle předsedy Asociace spotřebitelů Slovenska Miloše Lauka však bude turista, který přicestuje z ciziny, těžko na etiketě ve slovenštině luštit co všechno nápoj obsahuje. "Očekává, že u nás kupuje stejný zančkový nápoj, který zná. Nepředpokládá, že by v něm mohl být jiný obsah," uzavírá Lauka.

Lidovky.cz, Jan Nevyhoštěný
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUTOMECHANIK BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 33 000 - 40 000 Kč