Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Covid-19 může stát globální cestovní ruch až zhruba 80 bilionu korun, tvrdí OSN

České koruny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České koruny. | foto: Shutterstock

Globální příjmy z turistiky kvůli omezením souvisejícím s nemocí covid-19 mohou klesnout až o 3,3 bilionu dolarů (78,3 bilionu korun), tedy až o 4,2 procenta hrubého světového produktu (HDP). Vyplývá to ze studie zveřejněné Konferencí OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

Studie nazvaná „Covid-19 a turistika“ vychází ze tří scénářů. Ty počítají s trváním omezení po čtyři měsíce, po osm měsíců a po 12 měsíců. Podle jednotlivých scénářů se příjmy sníží o 1,17 bilionu USD, 2,22 bilionu USD nebo 3,3 bilionu USD, tedy v rozmezí 1,5 až 4,2 procenta globálního HDP.

Zpráva neuvádí, který ze scénářů je nejpravděpodobnější. Jeden z představitelů UNCTAD však řekl, že nejvíce reálný by podle něj mohl být ten prostřední.

Zpráva upozorňuje, že mezinárodní cestovní ruch byl téměř úplně pozastaven a domácí cestovní ruch se výrazně snížil kvůli restrikcím pohybu v mnoha zemích, jejichž cílem bylo zastavit šíření nemoci způsobené novým koronavirem. Přestože se některé destinace začínají pomalu otevírat, mnozí se obávají cestovat do zahraničí nebo si to kvůli ekonomické krizi nemohou dovolit.

Z jednotlivých destinací utrpí v případě všech tří scénářů největší ztráty Spojené státy. V případě nejmírnějšího scénáře, tedy zavření na čtyři měsíce, to bude pokles příjmů o 187 miliard USD. Druhá bude Čína s propadem o 105 miliard USD. Thajsko a Francie přijdou o zhruba 47 miliard USD. V poměru k velikosti své ekonomiky velké ztráty utrpí Jamaica, které hrozí v případě nejmírnějšího scénáře pokles HDP až o 11 procent, následovat budou Thajsko a Chorvatsko.

V případě nejhoršího scénáře by USA přišly až o 538 miliard USD. To odpovídá třem procentům HDP.

Zpráva UNCTAD zahrnuje 65 zemí a regionů. Některé odhady jsou srovnatelné s těmi z květnové zprávy Světové turistické organizace (UNWTO). Ta uvedla, že počet turistů by letos mohl klesnout o 60 až 80 procent. UNCTAD v případě prostředního scénáře počítá se snížením počtu turistů o 66 procent, napsala agentura Reuters.

Cestovní ruch je páteří mnoha ekonomik a poskytuje živobytí milionům lidí po celém světě. Podle UNWTO se za posledních 20 let jeho hodnota ztrojnásobila.

irl jd

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...