Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cenu vlastního zdraví si uvědomuje stále více lidí. Pandemie posílila zájem o životní i rizikové pojistky

Kooperativa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kooperativa | foto: Shutterstock

PRAHA Světová pandemie, ani koronavirus jako takový pro pojišťovny nejsou důvodem pro větší změny v dosavadních smluvních podmínkách. Zásadní pro krytí rizik spojených s covidem-19 jsou následky, které onemocnění způsobí. Lidé si však v této době více uvědomují, že zdraví mají jen jedno, zájem o životní a riziková pojištění v Česku roste.

„V rámci našeho životního pojištění nejsou vyloučeny události spojené s epidemií či pandemií. Neřešíme příčinu, proč se klient do takového stavu dostal, řešíme dopad na zdraví,“ sdělila pro Lidovky.cz mluvčí pojišťovny Generali Ivana Buriánková. Koronavirus samotný tedy pro pojišťovny není pojistnou událostí, v rámci životních a rizikových pojištění jsou však zahrnuta rizika, která obávané onemocnění případně způsobí.

Dotazy klientů na to, jestli se životní pojištění vztahuje na onemocnění a následky způsobené koronavirem, se množí také u pojišťovny Kooperativa. 

„Pokud mají klienti sjednáno životní pojištění a v jeho rámci i pojištění pro případ nemoci, plníme pojistné události v souvislosti s COVID-19 bez omezení dle konkrétních podmínek pojištění. Neuplatňujeme žádné výluky na pandemie a epidemie,“ sdělil její mluvčí Milan Káňa. Pandemie podle zástupců oslovených pojišťoven neovlivnila ani cenotvorbu.

K událostem, které pojišťovny uznávají za pracovní neschopnost se však nově zařadila karanténa. „Už na jaře jsme v reakci na aktuální situaci rozšířili pojistné krytí v životních pojištěních. Za pracovní neschopnost tak uznáváme také nařízenou karanténu v souvislosti s onemocněním covid-19,“ potvrdila Buriánková.

Propojištěnost Čechů stoupá

Cenu vlastního zdraví si však během posledních pandemických měsíců uvědomuje stále více lidí. I proto se zájem o životní a riziková pojištění zvyšuje, a to na úkor pojištění investičních. „Lidé se začali více obávat o svou budoucnost. Více tak uvažují o možnostech zajištění právě i prostřednictvím pojištění,“ říká Buriánková.

„Postupně se zvyšuje propojištěnost riziky s vážnými následky – invalidity, vážných onemocnění, trvalých následků. Dopady a především samotná existence pandemie zvýšila zájem o krytí také při těchto následcích,“ sdělil pro Lidovky.cz mluvčí Kooperativy Milan Káňa. „Aktuálně je největší zájem o rizikové životní pojištění, investiční pojištění tvoří už jen asi třetinu prodejů, a to primárně stejně na zajištění rizik. Kapitálové pojištění nabízíme v jednorázově placené variantě, ale objemy prodejů jsou spíše menšinové,“ doplnil.

„V této těžké době si klienti uvědomují rizika, která jim hrozí, o to více. Pozorujeme tak zvýšený zájem o sjednání životního pojištění,“ potvrdila také mluvčí Allianz Kateřina Ikráthová. „Největší zájem klienti v současné chvíli projevují o rizikové pojištění, které slouží ke krytí výpadku příjmů při jejich zdravotních komplikacích,“ dodává.

Jak ale pandemie nepřeje mezilidskému kontaktu, tak se jako spousta dalších služeb také pojišťovnictví přesouvá do online světa a pojišťovny se tomu musí přizpůsobit. „V souvislosti s životním pojištěním klientům umožňujeme sjednání i uzavření smlouvy bez fyzického kontaktu mezi obchodníkem a klientem, odehraje se převážně on-line prostřednictvím komunikační platformy,“ doplňuje Ikráthová. A sjednání pojištění na dálku připravuje také Kooperativa.

Alžběta Tesárková

Autor

Alžběta Tesárkováalzbeta.tesarkova@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...