3. března 2009 13:28 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČP nabízí pojištění složenek

Pojišťovna zaplatí účty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pojišťovna zaplatí účty. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Česká pojišťovna začala nabízet takzvané pojištění složenek. Při jeho sjednání je ztráta zaměstnání považována za pojistnou událost, stejně jako pracovní neschopnost, kterou zapříčiní nemoc nebo úraz. V tomto případě pojišťovna zaplatí výdaje na nájem či podnájem, odběr elektřiny, plynu a vody či školné na různé typy škol. Ostatní pojišťovny zatím opdobné služby nenabízí.

Takto podaný produkt je na trhu skutečně unikátní, řekl šéfredaktor serveru Investujeme.cz Petr Zámečník. Porovnatelný je podle něj ale s obdobnými pojistkami pro případ ztráty zaměstnání či pracovní neschopnosti.

Základní odlišností je to, že neobsahuje fixní sjednané pojistné plnění v případě pojistné události, ale pojistné plnění v rámci limitů bude vypočítáno na základě skutečných nákladů doložených pojištěným, dodal.

Pojištění pravidelných výdajů si mohou sjednat lidé od 18 do 60 let ve třech měsíčních limitech pojistného plnění, a to 5000, 10.000 a 15.000 korun. Peníze pak budou dostávat na základě vyplněného tiskopisu, ke kterému přiloží ještě doklad z pracovního úřadu nebo kopii potvrzení o pracovní neschopnosti od lékaře a přehled svých výdajů za poslední tři měsíce. Vše je třeba odeslat nejpozději do 60 dnů od vzniku pracovní neschopnosti nebo ztráty stálého zaměstnání.

Cena se pohybuje od 178 korun měsíčně a pojištění bude vypláceno bez ohledu na výši odstupného od bývalého zaměstnavatele. Pojistná událost vznikne i při zrušení pracovního místa pro nadbytečnost, což je nejčastější příčina současné nezaměstnanosti. Pojistku ale mohou využívat i ti, kteří ze zdravotních důvodů nebo kvůli insolventnosti ukončili samostatnou výdělečnou činnost.

ČTK