2. dubna 2007 15:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČR prohrála arbitráž s producentem cukru

Cukr - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cukr - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Česká republika prohrála arbitráž s nizozemskou společností Eastern Sugar. Mateřská firma druhého největšího domácího producenta cukru získá náhradu 25,4 milionu eur (asi 700 milionů Kč) za diskriminaci při přidělování produkčních kvót, uvedlo ministerstvo financí.

"Uspěli jsme zhruba v 70 procentech obrany. Protistrana uspěla s asi 30 procenty nároků," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Nizozemská firma původně požadovala 109 milionů eur (asi tři miliardy korun).

"Ministerstvo financí rozhodnutí v současné době analyzuje a na základě doporučení svých právních zástupců zvolí další postup," dodal Jakob.

Stát i Eastern Sugar se společně rozdělí o náklady na soudní řízení. Nizozemci zaplatí sedmdesát procent náhladů, ČR zbytek. Nizozemskou společnost zastupovala u arbitráže právní firma Freshfields Bruckhaus Deringer. Zájem státu hájila společnost Weinhold Legal.

ČR prý porušila dohodu o ochraně investic
Eastern Sugar předložila případ k arbitrážnímu soudu v červnu 2004. Podnik chtěl odškodnění, protože česká vláda v roce 2003 snížila Eastern Sugar ČR produkční kvótu o 30 procent, zatímco ostatním producentům kvóty zvýšila. Firma obviňuje Českou republiku, že tak porušila dohodu o ochraně mezinárodních investic, kterou s Nizozemskem uzavřela.

Eastern Sugar ČR loni v říjnu oznámila, že zavře všechny své cukrovary ve střední Evropě. Společnost v Česku uzavře tři cukrovary - Hrochův Týnec ve východních Čechách a Němčice nad Hanou a Kojetín na střední Moravě. Jako příčinu podnik uvedl direktivu Evropské komise, která požaduje snížení výroby do roku 2010.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!