8. března 2007 11:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČSA a dráhy hlásí: Letos budeme v zisku

Podle bývalého mluvčího ČD Aleše Ondrůje, který se měl stát ředitelem marketingu, budou dráhy letos hospodařit se ziskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle bývalého mluvčího ČD Aleše Ondrůje, který se měl stát ředitelem marketingu, budou dráhy letos hospodařit se ziskem. | foto: Vladislav GalgonekČTK

PRAHA Klíčovým dopravním firmám, jež vlastní stát, se loni podařilo razantně snížit ztrátu. Českým aeroliniím o téměř 100 milionů než v roce 2005. České dráhy vykážou ztrátu 450 milionů korun, což je o 130 milionů korun lepší výsledek než rok předtím.

ČSA loni vykázaly ztrátu 397 milionů korun. Výsledky firmy předčily podnikatelský plán, který počítal se ztrátou 485 milionů korun. Letos očekávají aerolinie opět po dvou letech mírný zisk 42 milionů korun.

Společnost v roce 2006 zvýšila výnosy o 1,3 miliardy korun na téměř 23,5 miliardy Kč. Firmě se také podařilo díky centralizaci nákupu a vypsáním tendrů na nové dodavatele uspořit na provozních nákladech zhruba 200 milionů. Šetřit se však nedaří na mzdových nákladech. Vedení společnosti nedospělo k dohodě s odbory o nižších nárůstech platů pro rok 2007.

ČSA v současné době zaměstnávají zhruba 5000 zaměstnanců a vlastní 50 letadel. Loni přepravily 5,5 milionu cestujících, na letošek plánují jejich počet zvýšit o 300 tisíc.

České dráhy se zase chlubí, že loni přepravily 181 milionů lidí, o dvě procenta více než v roce 2005. Drahám vzrostl také přepravní výkon, a to o čtyři procenta. Zatímco nákladní doprava každoročně přináší zisk, osobní doprava je pravidelně ztrátová. České dráhy jako celek  Podle bývalého mluvčího ČD Aleše Ondrůje, který se měl stát ředitelem marketingu, budou dráhy letos hospodařit se ziskem.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz