Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČSA chce propustit 20 procent lidí

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA České aerolinie zřejmě budou propouštět, mohlo by jít asi o deset až 20 procent lidí. V současnosti firma zaměstnává přes 5000 lidí, a propouštění by se tak mohlo dotknout 500 až 1000 lidí.

Vyplývá to ze strategie, jejímž cílem je přivést ztrátovou společnost zpět k zisku. Na tiskové konferenci dnes strategii představil prezident ČSA Radomír Lašák. Aerolinie se také chtějí v budoucnu zaměřit výhradně na přepravu osob. Ostatní činnosti, které s tím přímo nesouvisejí, zřejmě prodají.

Propouštění by nemělo být plošné a nemělo by se týkat letového úseku, tedy pilotů a letušek. Noví viceprezidenti, kteří do ČSA nastoupí do konce léta, by v následujících třech až čtyřech měsících měli vyhodnotit efektivitu svých sekcí a rozhodnout o propouštění nadbytečných pracovníků hlavně v administrativě.

Úspory v řádu stovek milionů si ČSA slibují také od přehodnocení kolektivních smluv, které Lašákův předchůdce Jaroslav Tvrdík uzavřel na tři roky. Smlouvy počítají s růstem platů například pilotů o víc než deset procent ročně. Vedení ČSA začalo jednat se všemi devíti odborovými centrálami. Piloti již možnost přehodnocení kolektivní smlouvy odmítli.

Analytik Tibor Bokor míní, že přezaměstnanost není příliš palčivý problém podniku. Propouštění nebo jednání o mzdových nákladech bude podle něho složité s ohledem na silnou pozici odborů ve firmě. Připomněl, že mzdy především letového personálu jsou v ČSA ve srovnání se zahraniční konkurencí méně než poloviční.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...