Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČSA mají půlmiliardový schodek

Letadlo ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA České státní aerolinie byly loni ztrátové a nový prezident Radomír Lašák neočekává, že by letos letecká společnost dosáhla zisku. Mluvčí firmy Jana Víšková upřesnila, že ztráta za loňský rok činí 496 milionů.

O rok dříve přitom podnik vykázal zisk 324 milionů Kč. Meziročně se tak hospodaření zhoršilo o 820 milionů korun. Nový prezident ČSA Radomír Lašák podle svého dřívějšího vyjádření nečeká zisk ani letos.

Loňskou ztrátu ovlivnil podle bývalého i současného vedení podniku rekordní růst cen ropy a vysoká konkurence na trhu. S tím ale nesouhlasí například odbory, které špatné výsledky dávají za vinu hlavně managementu pod vedením bývalého šéfa ČSA Jaroslava Tvrdíka. Toho nahradil Lašák letos v lednu.

Tvrdík se stal manažerem volební kampaně ČSSD. Počet přepravených cestujících loni vzrostl o 20 procent a překročil 5,2 milionu osob. ČSA tak zvýšily tržní podíl na Letišti Praha na 48,4 z 44,8 procenta. "Tohoto nárůstu počtu cestujících však bylo dosaženo za cenu
neúměrně vysokých nákladů," upozornil Lašák.

Může za to management nebo ceny ropa?
Hospodářský výsledek ČSA za rok 2005 je podle něho důsledkem nerovnováhy mezi výnosy a náklady společnosti. "Tento problém má původ už v roce 2003, kdy bylo rozhodnuto o skokovém navýšení počtu letadel ČSA o 45 procent. Tím narostla přepravní kapacita ČSA o 59 procent, na což ale společnost nebyla obchodně připravena," řekl.

Podle Lašáka se také v hospodaření odrazily náklady spojené s operativním leasingem letadel, zvýšení mzdových prostředků vycházející z kolektivní smlouvy z jara 2005,  nedostatečná restrukturalizace a špatná obchodní rozhodnutí. "Očekávání vycházející ze strategie vypracované minulým vedením ČSA pro roky 2005 až 2015 se již v prvním roce jejího uplatňování nenaplnila," uvedl.

Nový management nyní připravil novou strategii ČSA pro roky 2006 až 2008. Ta se zaměřuje na zvýšení výnosů a snížení provozních nákladů. Lašák ji představí v příštím týdnu.

Celkové provozní výnosy ČSA v roce 2005 dosáhly 22,4 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 12 procent oproti roku 2004. Největší podíl na provozních výnosech měla pravidelná i charterová přeprava osob s více než 88 procenty. Zbytek připadá na prodej zboží na palubách i v duty free prodejně, údržbu letadel, odbavení cestujících a catering.

Celkové provozní náklady ČSA se meziročně zvýšily o 21,4 procenta a dosáhly 23,4 miliardy korun. Nejvíce vzrostly výdaje na nákup paliva. Spotřeba materiálu se tak kvůli výraznému růstu světových cen ropy zvýšila  téměř o 1,8 miliardy Kč, což je o 45 procent více než v roce 2004.

Výrazný nárůst nastal dále u oprav a údržby, která se zvýšila o 0,5 miliardy korun. Rozšíření flotily způsobilo také zvýšení nákladů na operativní leasing o 0,6 miliardy korun. Nárůst mzdových nákladů činil téměř 20 procent a zvýšil se o 0,7 miliardy korun.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Unilever vyráběl v Nelahozevsi mimo jiné margarín Flora. Závod prý firma uzavřela kvůli negativním tlakům globalizace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Unilever vyráběl v Nelahozevsi mimo jiné margarín Flora. Závod prý firma uzavřela kvůli negativním tlakům globalizace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Unilever vyráběl v Nelahozevsi mimo jiné margarín Flora. Závod prý firma uzavřela kvůli negativním tlakům globalizace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.