Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČSA se v prvním pololetí propadly do větší ztráty

ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSA | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Hospodaření letecké společnosti ČSA se v prvním pololetí oproti minulému roku zhoršilo o 240 milionů korun. V současnosti ztráta dosahuje již 773 milionů. Společnost čekají v budoucnu změny od propouštění pracovníků až po prodej podnikatelských aktivit spojených s letovým provozem.

Hospodaření Českých aerolinií se v pololetí propadlo do ztráty 773 milionů korun. Meziročně se tak výsledek zhoršil o 240 milionů korun. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval prezident ČSA Radomír Lašák, podle něhož je ztráta asi o 20 milionů korun nižší
oproti plánu. Za celý rok aerolinie očekávají ztrátu na úrovni loňska, kdy prodělaly 496 milionů korun.

Obrat v hospodaření by měl nastat příští rok, vydělávat by ČSA znovu měly začít po restrukturalizaci v roce 2008. Firmu čekají pod novým vedením, které nastoupilo počátem letošního roku, také úspory. Odejít má až 20 procent zaměstnanců. Ti, kdo budou chtít odejít dobrovolně, mohou využít nabídku managementu a získat vysoké odstupné.

ČSA za pololetí přepravily 2,46 milionu cestujících, tedy o šest procent více než před rokem. Růst počtu pasažérů se ale proti předchozímu roku výrazně zpomalil, loni v pololetí ještě dopravce registroval meziroční zvýšení o 18 procent. Loni ČSA přepravily rekordních 5,2 milionu lidí, meziročně to byl růst o pětinu.

Nové vedení zvažuje také prodej některých činností, které netvoří podstatu podnikání, jako je nákladní doprava, provoz duty free prodejen a výroba jídel na paluby. Naopak obnovit chce dálkovou flotilu. Definitivní rozhodnutí ale ještě nepadlo. Jasno v otázce, zda si ČSA budou kupovat nebo pronajímat nové dálkové letouny, má být ale do konce roku.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?