27. února 2008 15:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČSA vyletěly ze ztráty

Praha  Po letech, kdy České aerolinie vykazovaly stamilionové ztráty, přišel obrat. Za rok 2007 aerolinky vydělaly více než sto milionů, ovšem značná část zisku pochází z prodeje majetku.

České aerolinie za loňský rok vykázaly zisk 111 milionů korun, a dostaly se tak z téměř čtyřsetmilionové ztráty z roku 2006. Hospodářské výsledky představil na tiskové konferenci prezident firmy Radomír Lašák. Naposledy ČSA hospodařily se ziskem v roce 2004, v následujícím roce se propadly do téměř půlmiliardové ztráty.

V zisku za loňský rok jsou zahrnuty i mimořádné příjmy z prodeje nákladového terminálu. Transakce se na výsledcích podílí zhruba 50 plusovými miliony. "Takže i bez prodeje terminálu by ČSA skončily v zisku 60 milionů," řekl Lašák.  Do celkových výsledků se naopak nepromítl prodej stravovacích služeb, za které dostane firma peníze až letos.

Sto padesát tisíc nových cestujících
Provozní výnosy loni meziročně vzrostly o 800 milionů korun na 23,8 miliardy korun. Nejvýrazněji se na nich podílela pravidelná přeprava, kde se tržby zvýšily o 350 milionů na 19 miliard. Provozní náklady klesly o 240 milionů na 23,4 miliardy korun.

Náklady na mzdy a splátky letadel se přitom zvýšily o 650 milionů. Počet cestujících se loni meziročně zvýšil o 2,7 procenta na 5,6 milionu. Do celkového čísla jsou započítány i výkony letadel, které ČSA pronajímají jiným dopravcům.
Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.