Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČSOB tíží dluhy po IPB

Banka ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka ČSOB | foto: Lidové noviny

PRAHA Dědictví po zkrachovalé Investiční a Poštovní bance stále vydatně zaměstnává Československou obchodní banku, která majetek padlé banky koupila.

ČSOB vede řadu soudních sporů kvůli tzv. Nemethově pohledávce. Ta vznikla poté, co pražský právník Věslav Nemeth uplatnil vůči ČSOB pokutu za to, že IPB zneužila jeho schématu k vyřešení svých problémů s nekvalitním majetkem.

Pokuta se postupně vyšplhala až téměř k sedmi miliardám korun a s pohledávkami vůči ČSOB se začalo čile obchodovat. Nemeth svou pohledávku totiž převedl na americkou firmu Goldfund Financial. Ta ji rozdělila na části a ty prodávala jednotlivým dlužníkům IPB. Ti započtením pohledávky vůči bance smazali své vlastní dluhy.

ČSOB ovšem podobné řešení dluhu neuznala a vede kvůli nim soudní bitvy. „Banka sama vede zhruba deset soudních sporů v objemu zhruba 980 milionů korun,“ říká Pavel Hejzlar z ČSOB. Většinu sporů ovšem podle něj vede státní Česká konsolidační agentura. Na tu ČSOB převedla problémové dluhy, kam zahrnula i ty, kde byla uplatněna jako zápočet Nemethova pohledávka.

Co je to Nemethova pohledávka

Je to pohledávka vůči ČSOB jako nástupci zkrachovalé IPB.

Právník Věslav Nemeth (na fotografii) ji nárokuje vůči ČSOB jako pokutu za využití struktury fondů, přes něž se IPB zbavila svého problémového majetku. IPB využila podle Nemetha jeho projektu při převodu majetku na kajmanské fondy.

Výše pohledávky dosahuje až sedm miliard korun.

S pohledávkou se po krachu IPB začalo čile obchodovat, když ji dlužníci IPB využívali k zápočtu oproti svým dluhům, kterých se tímto způsobem hodlali zbavit.

V řešení Nemethových pohledávek nyní uspěla ČSOB, která podle svých představitelů disponuje prvním pravomocným rozhodnutím v celém případě. Na konci října rozhodl Městský soud v Praze ve prospěch banky při jejím sporu s lucemburskou společností Management Development, která žalovala ČSOB o vydání akcií firmy Sprint. Akcie sloužily jako záruka za poskytnutý úvěr.

„Soud rozhodl, že Nemethova smlouva s bývalou IPB je neplatná, a tudíž že žádná pohledávka z této smlouvy způsobilá k započtení nevznikla,“ uvedl k výroku soudu mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Výrok soudu bude podle banky znamenat pokrok i v dalších bojích s dlužníky. „V jednotlivých sporech se jedná o stále stejnou pohledávku, proto ČSOB věří v konzistentní rozhodování jednotlivých soudů,“ tvrdí Hejzlar.

Rozhodnutí soudu se může dotknout i státu, protože Česká konsolidační agentura má rovněž řadu dlužníků, kteří zápočty využili. K nejznámějším patří ústecká firma Setuza. Její dluh vůči státu ve výši 4,1 miliardy korun bude převeden na státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Cílem této transakce má být podle ministra financí Bohuslava Sobotky zlepšení věřitelské pozice státu. „Operace také bude významným krokem při řešení tzv. Nemethových zápočtů,“ prohlásil Sobotka.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.