Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSOB tíží dluhy po IPB

Ekonomika

  13:22
PRAHA - Dědictví po zkrachovalé Investiční a Poštovní bance stále vydatně zaměstnává Československou obchodní banku, která majetek padlé banky koupila.

ČSOB vede řadu soudních sporů kvůli tzv. Nemethově pohledávce. Ta vznikla poté, co pražský právník Věslav Nemeth uplatnil vůči ČSOB pokutu za to, že IPB zneužila jeho schématu k vyřešení svých problémů s nekvalitním majetkem.

Pokuta se postupně vyšplhala až téměř k sedmi miliardám korun a s pohledávkami vůči ČSOB se začalo čile obchodovat. Nemeth svou pohledávku totiž převedl na americkou firmu Goldfund Financial. Ta ji rozdělila na části a ty prodávala jednotlivým dlužníkům IPB. Ti započtením pohledávky vůči bance smazali své vlastní dluhy.

ČSOB ovšem podobné řešení dluhu neuznala a vede kvůli nim soudní bitvy. „Banka sama vede zhruba deset soudních sporů v objemu zhruba 980 milionů korun,“ říká Pavel Hejzlar z ČSOB. Většinu sporů ovšem podle něj vede státní Česká konsolidační agentura. Na tu ČSOB převedla problémové dluhy, kam zahrnula i ty, kde byla uplatněna jako zápočet Nemethova pohledávka.

Co je to Nemethova pohledávka

Je to pohledávka vůči ČSOB jako nástupci zkrachovalé IPB.

Právník Věslav Nemeth (na fotografii) ji nárokuje vůči ČSOB jako pokutu za využití struktury fondů, přes něž se IPB zbavila svého problémového majetku. IPB využila podle Nemetha jeho projektu při převodu majetku na kajmanské fondy.

Výše pohledávky dosahuje až sedm miliard korun.

S pohledávkou se po krachu IPB začalo čile obchodovat, když ji dlužníci IPB využívali k zápočtu oproti svým dluhům, kterých se tímto způsobem hodlali zbavit.

V řešení Nemethových pohledávek nyní uspěla ČSOB, která podle svých představitelů disponuje prvním pravomocným rozhodnutím v celém případě. Na konci října rozhodl Městský soud v Praze ve prospěch banky při jejím sporu s lucemburskou společností Management Development, která žalovala ČSOB o vydání akcií firmy Sprint. Akcie sloužily jako záruka za poskytnutý úvěr.

„Soud rozhodl, že Nemethova smlouva s bývalou IPB je neplatná, a tudíž že žádná pohledávka z této smlouvy způsobilá k započtení nevznikla,“ uvedl k výroku soudu mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Výrok soudu bude podle banky znamenat pokrok i v dalších bojích s dlužníky. „V jednotlivých sporech se jedná o stále stejnou pohledávku, proto ČSOB věří v konzistentní rozhodování jednotlivých soudů,“ tvrdí Hejzlar.

Rozhodnutí soudu se může dotknout i státu, protože Česká konsolidační agentura má rovněž řadu dlužníků, kteří zápočty využili. K nejznámějším patří ústecká firma Setuza. Její dluh vůči státu ve výši 4,1 miliardy korun bude převeden na státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Cílem této transakce má být podle ministra financí Bohuslava Sobotky zlepšení věřitelské pozice státu. „Operace také bude významným krokem při řešení tzv. Nemethových zápočtů,“ prohlásil Sobotka.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...