17. června 2009 14:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČSSD chce po volbách zvýšit daně, bohatším až dvojnásobně

Jiří Paroubek s Bohuslavem Sobotkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek s Bohuslavem Sobotkou. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Sociální demokracie chce po případném úspěchu v podzimních volbách do sněmovny zavést osmatřicetiprocentní daň z příjmu pro hrubé příjmy nad 1,2 milionu korun ročně. Novinářům to dnes řekl stínový ministr financí Bohuslav Sobotka s tím, že strana chce obnovit progresivní zdanění příjmů. Nyní je daň z příjmu pro všechny příjmové skupiny 15 procent z tzv. superhrubé mzdy, což reálně činí zhruba 23 procent.

Návrh ČSSD ostře odmítl daňový expert ODS Michal Doktor. "Návrh sociální demokracie vnímám jako vyhlášení honu na milionáře. Je to taková hra 'Chyť si svého milionáře a ober ho vyššími daněmi'. Těch lidí majících takový příjem v České republice je zhruba 250.000. I kdyby odevzdali veškeré své příjmy, nikoliv daně, veškeré své příjmy, nebude to stačit k tomu, aby se zaplatila ani desetina ze sociálních projektů, které navrhují sociální demokraté," řekl.

Proti návrhu jsou i podnikatelé. Podle Unie malých a středních podniků ČR jde o "nesmysl a populistický návrh", který uškodí českému hospodářství.

"Toto opatření v žádném případě nikomu nepomůže. Nezvýší ani příjmy do státního rozpočtu, ani nepomůže české ekonomice. Vnímáme to jako čistě populistický návrh, který má přilákat určité politické straně více voličů, a to bez ohledu na tragické dopady, které to bude mít na české hospodářství," uvedl předseda unie a poslanec David Šeich. "Vyšší zdanění vysokopříjmových skupin povede ve svém důsledku k tomu, že naše vysoce kvalifikovaná pracovní síla odejde za prací mimo republiku, kde si ji budou více vážit a cenit," dodal.

Progresivní zdanění jako základ programu ČSSD

Sobotka dále uvedl, že ČSSD uvažuje o zavedení tříprocentní dědické daně u velkých majetků nad deset milionů korun; u transakcí s nižším objemem by osvobození zůstalo. Sociální demokracie také plánuje návrat ke společnému zdanění manželů s dětmi, které zrušila minulá vláda Mirka Topolánka.

Volební program ČSSD bude podle Sobotky zřejmě počítat se zrušením principu superhrubé mzdy, se zavedením daňových pásem a s jedním místem pro výběr všech daní a zdravotního i sociálního pojištění. Místopředseda ale uvedl, že konečnou verzi Strategie pro rozpočtovou a daňovou politiku ČSSD, kterou představil médiím, schválí stranická programová konference až počátkem července.

V plánu jsou majetková přiznání i zvýšení stropů na odvody

Sobotka rovněž hovořil o tom, že ČSSD uvažuje pro faktické přijetí eura v letech 2014 až 2015. Zavést chce rovněž majetkové přiznání. Místopředseda strany neuvedl od jaké hranice. Řekl jen, že by nemělo zatížit velký počet občanů. Jeho cílem prý bude potírání úniku daní a postihování majetkové trestné činnosti.

ČSSD ale nemá v plánu zrušit stropy pro odvody zdravotního a sociálních pojištění, protože jsou zavedeny v mnoha evropských zemích, chtějí je ale zvýšit, uvedl Sobotka. Sociální spravedlnost podle něj posílí daňovou progresí. Během hospodářské recese chce udržet výši sociálních dávek. V případě volebního vítězství ČSSD mohou podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka důchodci počítat s "rozumným růstem" penzí.

ČSSD chce rovněž zesílit kontrolu hospodaření krajů a jimi zřizovaných organizací, obcí nad 20.000 obyvatel. Prosadit chce nový loterijní zákon, který by zvýšil pravomoci státu a obcí tento druh podnikání regulovat. Obce by měly mít možnost vymýtit hazard ze svého území, pokud si to budou přát, zdůraznil Sobotka.

ČTK