Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČSSD nabízí tři plány, jak uvolnit nájmy

Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek připravil tři varianty deregulace nájemného. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek připravil tři varianty deregulace nájemného. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek přijde v úterý do parlamentu s návrhem na deregulaci nájmů. Pro jistotu si připravil hned tři různé varianty.

Všechny parlamentní strany s výjimkou komunistů totiž deregulaci podporují, ale mají různé představy o jejím průběhu.

První návrh je určen koaličním partnerům, druhý ODS a třetí komunistické straně. Každý z návrhů obsahuje ústupky určené oné konkrétní straně.

"Alespoň jedna z předkládaných variant nám umožní získat většinu k prosazení zákona," řekl Martínek o netradiční strategii. Otázka, na které se ale strany neshodnou, je doba trvání přechodného období, kdy se nájmy budou uvolňovat.

Vládní sociální demokraté prosazují šestileté období, ostatní strany s výjimkou komunistů dobu kratší.

"My prosazujeme tříletou lhůtu, ale jsme ochotni o tom dále jednat," řekl poslanec Tomáš Kvapil z KDU-ČSL. Unie svobody považuje přesnou časovou lhůtu pro přechodné období za zbytečnou a nic neřešící.

Pro ODS není podle slov stranické expertky na bytovou politiku Zdeňky Horníkové nejdůležitější délka přechodného období, ale celkový výsledek. "Přijetí vládního návrhu jsme podmínili přijetím novely občanského zákoníku. Pro nás je důležité, aby lidé mohli uzavírat nájemní smlouvy na dobu neurčitou za jasných podmínek," řekla LN Horníková.

To, že ČSSD hledá podporu pro vládní návrh u komunistické strany, její koaliční kolegy nijak netěší. "Když nezíská sociální demokracie podporu u demokratických stran, bude ji hledat u těch nedemokratických," řekl LN předseda lidovců Miroslav Kalousek.

Není ovšem pravděpodobné, že by se vláda dohodla právě s komunisty. Ti mají totiž vlastní návrh, jehož podstatou je zachování bytové regulace.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.