21. října 2009 14:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČSSD opět navrhujuje bič na bohatce: daň 30 procent z platů nad 100 tisíc

Jiří Paroubek, předseda ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek, předseda ČSSD | foto: ČTK

PRAHA Sociální demokracie předložila ve sněmovně zákon, v němž opět přichází s návrhem na zavedení vyšší daně z příjmů pro lidi s vysokými platy. Lidé s platy nad 100.000 korun měsíčně by měli od roku 2011 odvádět 30 procent ze superhrubé mzdy, tedy asi 38 procent z někdejší hrubé mzdy.

Na dnešní tiskové konferenci ČSSD to prohlásil její stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Současná sazba daně z příjmů zaměstnanců činí 15 procent ze superhrubé mzdy, tedy z hrubé mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. Tuto změnu zavedla reforma veřejných financí předchozí vlády Mirka Topolánka. V přepočtu na bývalou hrubou mzdu představuje současné zdanění asi 23 procent.

Sociální spravedlnost
Obnovení daňové progrese podle Sobotky přispěje k větší míře sociální spravedlnosti a přinese víc peněz státnímu rozpočtu.

Sobotka také informoval, že ČSSD chce během projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhnout celkem tři změny. Chce dorovnat peníze na platy zaměstnanců veřejného sektoru, na přímé platby zaměstnancům a peníze na dotace provozovatelům sociálních služeb. To by mělo představovat dohromady 11,5 miliardy korun.

Sobotka tvrdí, že se nejedná o dramatickou sumu, ale spíše o menší úpravu. Peníze na ni chce hledat například ve zbytných výdajích rozpočtových kapitol.

Almužna důchodcům
ČSSD předložila také zvláštní návrh zákona o jednorázovém příspěvku k důchodcům. Pokud parlament tento návrh schválí, měli by zřejmě v červnu příštího roku důchodci dostat 2400 korun. Peníze by měly jít ze státního rozpočtu. Stát by měl zdroje získat z výnosů z privatizace a ze zisků státních firem. Celkem by si tato výplata měla vyžádat 5,1 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK