24. dubna 2009 15:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČSSD: 'zelené dotace' diskriminují paneláky

Program Panel na opravy paneláků má letos rozpočet 4,1 miliardy korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Program Panel na opravy paneláků má letos rozpočet 4,1 miliardy korun. | foto: Akvaplast

PRAHA Program Zelená úsporám, jehož prostřednictvím bude v příštích čtyřech letech stát dotovat zateplování domů a výměnu topení, diskriminuje podle sociálních demokratů chudší majitele nemovitostí a obyvatele panelových domů. Program, který ve středu otevřel ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík, nabídne 25 miliard korun.

Majitelé bytů v panelových domech z něj na zateplování nemají možnost čerpat podle ministerstva životního prostředí proto, že peníze jim nabízí program Panel ministerstva pro místní rozvoj.

Expert na bydlení ČSSD Ivan Přikryl na tiskové konferenci konstatoval, že v českých panelových domech je 1,6 milionu bytů. Z toho je zateplena třetina.

Náklady na zateplení jednoho bytu dosahují 300.000 až 400.000 korun na jeden byt, takže budou potřebné miliardy. "Ministerstvo pro místní rozvoj přebírá pan Rostislav Vondruška nominovaný ČSSD, má velkou příležitost předělat program tak, aby byl srovnatelně efektivní jako Zelená úsporám," řekl k tomu ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Program Panel má letos rozpočet 4,1 miliardy korun.

Chudí se zadluží
Stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek mezi mínusy programu Zelená úsporám jmenoval také vyloučení provozovatelů centrálního zásobování teplem. Obecní výtopny a podobná zařízení už stát dotuje z operačních programů EU, reagoval na připomínku Kašpar.

Omezený přístup k penězům, které Česko získalo prodejem volných emisních kreditů, budou podle Petržílka mít také nízkopříjmové a středněpříjmové skupiny obyvatel, protože minimálně polovinu prostředků musí zajistit majitel bytu, náklady se přitom pohybují ve statisících korun.

"Na takové investice běžný člověk zvlášť v době hospodářské krize nemá, může si sice půjčit, ale bude to on, kdo bude dlužit," uvedl.

ČTK