20. března 2012 10:37, aktualizováno  11:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

S koupí bytu nespěchejte. Budou dál zlevňovat

Paneláky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paneláky | foto: Lidové noviny

PRAHA Podle statistiků budou ceny tuzemských bytů v nejbližších měsících a letech pravděpodobně nadále mírně klesat. Vývoj cen bydlení po roce 2014 bude pak záviset hlavně na kondici ekonomiky a hospodářském vývoji v zahraničí.

Na tiskové konferenci Českého statistického úřadu to dnes řekl ředitel odboru statistiky cen úřadu Jiří Mrázek.

"Cenový pokles by se mohl zastavit, ale podle našich dat z konce roku 2011 lze očekávat, že mírný pokles bude dál pokračovat," uvedl Mrázek.

GRAF: Ceny nových i starších bytů v Praze klesají

Ceny bytů

Zdroj: Český statistický úřad

Minulý týden statici zveřejnili čísla, podle kterých tržní ceny starších i nových bytů v závěru loňského roku dále klesaly. Prodejní ceny starších bytů se meziročně snížily o 4,3 procenta. Novostavby, jejichž ceny sledují statistici zatím jen v Praze, zlevnily o 2,9 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve srovnání s průměrem roku 2008 byly novostavby v Praze levnější na konci loňského roku o 4,8 procenta. V případě starších bytů ve srovnání se základnou třetího čtvrtletí 2009 ceny klesly o 8,3 procenta.

Ceny bytů

V mimopražských regionech se ceny staršího bydlení v posledním čtvrtletí 2011 meziročně snížily o 4,6 procenta. V Praze starší byty ve stejném období ve srovnání s předešlým rokem zlevnily o 3,2 procenta.

Ceny bytůKromě indexů dnes statistický úřad zveřejnil také absolutní čísla o cenách bytů, ovšem jen do předloňského roku. V období 2008 až 2010 byly nejdražší byty v Praze. Metr čtvereční staršího bytu v hlavním městě stál v průměru 48.214 korun.

"Je to ovšem průměr, který se skládá z velmi odlišných hodnot," poznamenal odborník ČSÚ Mrázek. Naopak například v Ústí nad Labem
zaplatili lidé za metr čtvereční staršího bydlení v průměru 12.490 korun.
Nižší ceny bytů v některých regionech podle Mrázka ovlivňuje například
vyšší nezaměstnanost.

Podobné to bylo také s cenami starších rodinných domů. Nejdražší byly v
letech 2008 až 2010 v Praze, za metr krychlový rodinného domu se platilo průměrných 7875 korun. Metr krychlový domu v Ústí nad Labem stál proti tomu 3006 korun.

Čísla o cenách bytů a rodinných domů zveřejňuje v Česku pravidelně také Hypoteční banka. Ceny nemovitostí k bydlení se podle jejího HB Indexu v závěru roku 2011 příliš nezměnily. Průměrné tržní ceny bytů se ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím podle tohoto ukazatele snížily o procentní bod. Ceny rodinných domů se naopak mírně zvýšily.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz