9. ledna 2007 7:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čtvrtinu firem drží Nizozemci

PRAHA Největšími zahraničními vlastníky českých firem jsou Nizozemci. Majitelé se sídlem v této zemi totiž ovládají přes pětadvacet procent základního jmění tuzemských společností - zhruba 181 miliard korun v téměř třech tisících firmách.

V každém podniku tak drží průměrně 62 milionu korun.

Tvrdí to nejnovější průzkum České kapitálové a informační agentury (Čekia). Druhým nejsilnějším majitelem cizincem jsou podle studie Němci a za nimi Rakušané.

K pozici Nizozemců ve zmiňovaném průzkumu jsou ekonomové skeptičtí.

„Jde spíše o fiktivní majitele. Kvůli výhodnějším daním se tam mnoho z nich pouze zaregistruje a fakticky to pak mohou být třeba Češi,“ tvrdí hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. Výhodnější zdanění v Nizozemí potvrzuje i Jaromír Hořejší ze společnosti KPMG Česká republika.

V případě Němců se pak podle expertů jedná o reálné číslo. „To ukazují i data České národní banky, podle kterých jsou Němci největšími investory v Česku,“ konstatoval analytik společnosti Patria Finance David Marek.

Mimo evropské státy se do žebříčku zemí, které Čekia seřadila dle podílu v českých firmách, dostaly také země jako Bermudy, Kajmanské ostrovy či Panenské ostrovy. Tyto oblasti obvykle drží v přepočtu na jednu firmu nesrovnatelně větší podíl.

Třeba Bermudy ovládají v sedmi tuzemských firmách podíl ve výši 5,7 miliardy korun a umístily se na osmnáctém místě. Jenže v přepočtu se jedná o více než sedm set milionů v jedné firmě, což je téměř dvanáctkrát vyšší účast v jedné společnosti, než mají Nizozemci.

I přes velmi silnou pozici cizinců si 59 procent kapitálu domácích podniků udrželi Češi, uvádí průzkum.
Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz