Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cukr, káva, čaj... Ceny letí vzhůru. A bude hůř

Cukr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cukr | foto: Shutterstock

PRAHA  Stane se pití čaje a kávy luxusem jen pro ty, kteří na to mají dost peněz? Podle dovozců to není v budoucnu až tak úplně vyloučeno. Už dnes tyto oblíbené "neřesti" v českých obchodech zdražují, stejně jako třeba cukr či jím slazené limonády.

A důvod? Je jich více. U cukru je na vině hlavně slabá úroda cukrové třtiny v Brazílii. "To vyhnalo světové ceny vzhůru a cukr atakoval historická maxima," říká Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropa je na dovozu této suroviny závislá, neboť sama EU brání vyšší produkci cukrové řepy. Členské země smí využít pro svou spotřebu jen část sklizně. Zbytek musí podle nařízení Bruselu dovézt.

Kdo si tedy rád pochutnává na sladkém nebo se neobejde bez slazených nápojů, musí si při nákupech připravit víc peněz. Už zdražila třeba Coca-Cola, kvůli drahému cukru a dalším rostoucím nákladům se zvyšují i ceny výrobků společnosti Kofola.

Například půl litru kokakoly dnes málokde pořídíte pod 20 korun. "Od srpna jsme byli nuceni upravit ceny některých našich výrobků," potvrzuje Milan Luzum z firmy Coca-Cola.

Zdražuje káva i čaj

Producenti sladkostí by kvůli drahému cukru také chtěli zdražit, ale kvůli tvrdé polské konkurenci a tlaku obchodních řetězců si to zatím nemohou moc dovolit. Oproti tomu káva již na pultech tuzemských obchodů zdražila. O několik korun zvýšily své ceny například Tchibo a Illy.

JAK SE MĚNÍ CENY

Cukr (průměrná cena za kilogram)

  • září 2011 24,03 Kč
  • září 2010 18,01 Kč


Káva

  • Tchibo, Illy zvýšily cenu kávy v Česku o koruny
  • cena kávy na světových trzích je letos nejvyšší za posledních 30 let


Čaj

  • kvůli vyšší spotřebě v Indii a Číně zdražuje čaj i v českých obchodech
  • vyšší ceny se projevují hlavně u sypaného čaje

Ceny kávy na burzách se během posledních pěti let ztrojnásobily. Za tím stojí hlavně trvale rostoucí spotřeba. Káva se totiž stává stále oblíbenějším nápojem na obrovském čínském a indickém trhu. Kromě toho produkcí kávy zacloumala loňská špatná úroda v Kolumbii.

A kvůli rostoucí poptávce se proto rozšiřují plochy nových plantáží, kde se káva pěstuje. "Úroda v Jižní Americe je vysoká a momentálně nedostatek kávy na trhu nehrozí," doplňuje Tomčiak. Přesto se podle odborníků dá čekat maximálně zastavení růstu cen kávy, a to i v maloobchodu.

Ceny trvale rostou také u čaje. Za poslední rok zdražily různé odrůdy tohoto nápoje až o 60 procent. Stejně jako u kávy za tím stojí prudce rostoucí spotřeba v Číně a Indii, tedy v zemích, které dosud čaj prakticky jen vyvážely.

Nejsou sběrači čajových lístků

Dalším problémem je fakt, že i v miliardové Číně se kvůli nízkým platům těžko shání námezdní síla na trhání čajových lístků. Kvůli tlaku sběračů sice mzdy stouply za deset let zhruba čtyřnásobně, jenomže lidem v Číně se stále ještě vyplatí odejít za prací do továren ve městech, kde si vydělají více.

Důvody pro další růst cen čaje jen tak nezmizí. "Může se stát, že faktory, které za růstem cen stojí, budou pokračovat a ceny ještě dál porostou. A je otázka, kde se zastaví, co bude ještě přijatelné pro široké masy," říká Petr Zelík, vlastník firmy Oxalis, která na český trh dováží čaj a kávu.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.