Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cukr, káva, čaj... Ceny letí vzhůru. A bude hůř

Cukr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cukr | foto: Shutterstock

PRAHA  Stane se pití čaje a kávy luxusem jen pro ty, kteří na to mají dost peněz? Podle dovozců to není v budoucnu až tak úplně vyloučeno. Už dnes tyto oblíbené "neřesti" v českých obchodech zdražují, stejně jako třeba cukr či jím slazené limonády.

A důvod? Je jich více. U cukru je na vině hlavně slabá úroda cukrové třtiny v Brazílii. "To vyhnalo světové ceny vzhůru a cukr atakoval historická maxima," říká Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropa je na dovozu této suroviny závislá, neboť sama EU brání vyšší produkci cukrové řepy. Členské země smí využít pro svou spotřebu jen část sklizně. Zbytek musí podle nařízení Bruselu dovézt.

Kdo si tedy rád pochutnává na sladkém nebo se neobejde bez slazených nápojů, musí si při nákupech připravit víc peněz. Už zdražila třeba Coca-Cola, kvůli drahému cukru a dalším rostoucím nákladům se zvyšují i ceny výrobků společnosti Kofola.

Například půl litru kokakoly dnes málokde pořídíte pod 20 korun. "Od srpna jsme byli nuceni upravit ceny některých našich výrobků," potvrzuje Milan Luzum z firmy Coca-Cola.

Zdražuje káva i čaj

Producenti sladkostí by kvůli drahému cukru také chtěli zdražit, ale kvůli tvrdé polské konkurenci a tlaku obchodních řetězců si to zatím nemohou moc dovolit. Oproti tomu káva již na pultech tuzemských obchodů zdražila. O několik korun zvýšily své ceny například Tchibo a Illy.

JAK SE MĚNÍ CENY

Cukr (průměrná cena za kilogram)

  • září 2011 24,03 Kč
  • září 2010 18,01 Kč


Káva

  • Tchibo, Illy zvýšily cenu kávy v Česku o koruny
  • cena kávy na světových trzích je letos nejvyšší za posledních 30 let


Čaj

  • kvůli vyšší spotřebě v Indii a Číně zdražuje čaj i v českých obchodech
  • vyšší ceny se projevují hlavně u sypaného čaje

Ceny kávy na burzách se během posledních pěti let ztrojnásobily. Za tím stojí hlavně trvale rostoucí spotřeba. Káva se totiž stává stále oblíbenějším nápojem na obrovském čínském a indickém trhu. Kromě toho produkcí kávy zacloumala loňská špatná úroda v Kolumbii.

A kvůli rostoucí poptávce se proto rozšiřují plochy nových plantáží, kde se káva pěstuje. "Úroda v Jižní Americe je vysoká a momentálně nedostatek kávy na trhu nehrozí," doplňuje Tomčiak. Přesto se podle odborníků dá čekat maximálně zastavení růstu cen kávy, a to i v maloobchodu.

Ceny trvale rostou také u čaje. Za poslední rok zdražily různé odrůdy tohoto nápoje až o 60 procent. Stejně jako u kávy za tím stojí prudce rostoucí spotřeba v Číně a Indii, tedy v zemích, které dosud čaj prakticky jen vyvážely.

Nejsou sběrači čajových lístků

Dalším problémem je fakt, že i v miliardové Číně se kvůli nízkým platům těžko shání námezdní síla na trhání čajových lístků. Kvůli tlaku sběračů sice mzdy stouply za deset let zhruba čtyřnásobně, jenomže lidem v Číně se stále ještě vyplatí odejít za prací do továren ve městech, kde si vydělají více.

Důvody pro další růst cen čaje jen tak nezmizí. "Může se stát, že faktory, které za růstem cen stojí, budou pokračovat a ceny ještě dál porostou. A je otázka, kde se zastaví, co bude ještě přijatelné pro široké masy," říká Petr Zelík, vlastník firmy Oxalis, která na český trh dováží čaj a kávu.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Vlaková souprava společnosti Arriva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Vlaková souprava společnosti Arriva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Vlaková souprava společnosti Arriva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...