13. února 2007 15:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cukrovary neskončí. Budou vyrábět bioplyn

Zařízení na výrobu bioplynu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zařízení na výrobu bioplynu. | foto: Reprofoto

PRAHA Třem cukrovarům v Česku, kterým hrozil krach, pomůže společnost Onivon. Ta chce v závodech v Hrochově Týnci, Němčicích nad Hanou a Kojetíně vyrábět bioplyn. Dosavadní vlastník Eastern Sugar chce podnikání v zemi ukončit.

V rozhovoru pro list Czech Business Weekly to řekl generální ředitel firmy Onivon Štěpán Hodač. Prodejní cena zatím nebyla zveřejněna.

Cukrovarům hrozila demolice a zaměstnancům propuštění.

Firmy Onivon a Eastern Sugar představí podnikatelský plán pro výrobu bioplynu ministrovi zemědělství Petrovi Gandalovičovi v pátek 23. února. Eastern Sugar v Česku zaměstnává asi 400 lidí. "Výroba bioplynu ve starých závodech Eastern Sugar zachová zaměstnanost i zemědělskou produkci v příslušných regionech," prohlásil generální ředitel Onivonu Zdeněk Harapát.

"Onivon bude nadále zaměstnávat současné pracovníky Eastern Sugar, ačkoli není jasné kolik. Zemědělci, kteří dříve dodávali Eastern Sugar cukrovou řepu, mohou přejít na pěstování obilí či srovnatelných energetických plodin," dodal. Vysvětlil také, že prodejní cena nebyla zveřejněna, protože kontrakt ještě nebyl podepsán.

Státní zemědělský intervenční fond tento týden přiznal firmě Eastern Sugar podporu z restrukturalizačního fondu Evropské unie na uzavření cukrovarů. Přiznaná náhrada činí 730 eur (asi 21.000 Kč) na tunu kvóty na výrobu cukru, které se firma vzdá. Celkem jde o více než dvě miliardy korun, z nichž část má jít pěstitelům.

Eastern Sugar v Česku drží kvótu na výrobu zhruba 102.000 tun cukru. O tento díl celkové národní kvóty 454.000 tun cukru by Česko odchodem společnosti přišlo. Eastern Sugar oznámil na podzim záměr uzavřít pět závodů ve střední Evropě včetně ČR kvůli omezení výroby cukru v EU. Důvodem je reforma trhu s touto komoditou.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz