21. dubna 2009 11:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čunek: ČEZ by měl snížit ceny o 15 procent

Designovaný premiér Jan Fischer (vpravo) se setkal 21. dubna v Hrzánském paláci v Praze s předsedou KDU-ČSL Jiřím Čunkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Designovaný premiér Jan Fischer (vpravo) se setkal 21. dubna v Hrzánském paláci v Praze s předsedou KDU-ČSL Jiřím Čunkem. | foto: ČTK

PRAHA Lidovecký předseda po setkání s premiérem Janem Fischerem poodhalil stranický návrh na snížení ceny elektřiny. Podle Čunka jde především o právní otázku, a proto s ČEZ na návrhu nespolupracoval. Lidovci chtějí využít v zákoně o cenách formuli o mimořádných podmínkách a donutit tak energetickou společnost snížit ceny elektřiny o 15 procent. Fischer nechtěl návrh komentovat. "Pan předseda mne o tom informoval, a to je vše."

"Chcete-li kaprům vypustit rybník, těžko se s nimi půjdete radit, proto jsem do ČEZu nešel," řekl na tiskové konferenci po setkání s premiérem Čunek.

Ačkoliv záměr ČEZ je rozdělit mezi akcionáře něco přes polovinu svého zisku, podle předsedy KDU-ČSL by měl přerozdělit 100 procent. V současné ekonomické krizi podle něj společnost může omezit své investiční aktivity a nemusí například alokovat své zdroje do Rumunska. Čunek také nevidí důvod, proč by peníze měly ležet ČEZ na účtech.

Předseda Lidovců dále naznačil, že vlna nesouhlasu s jeho návrhem souvisí se spoluprací energetického gigantu s vládním aparátem. "Byl jsem překvapen prorůstáním ČEZu a státních struktur," řekl Čunek. Úřednická vláda podle něj tyto vazby nemá, a proto by mohla jeho návrh uvést do praxe. 

Návrh je nesmyslný jak podle politiků, tak podle odborníků

Energetický regulační úřad, který v současnosti reguluje zhruba polovinu koncové ceny elektřiny, se včera se k lidoveckému návrhu odmítl vyjádřit. Pro mnoho odborníků je však regulace silové elektřiny nepředstavitelný krok. „Nevím o způsobu, jak by to vláda mohla udělat,“ řekl Tomáš Bartovský, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. Navíc dodal, že v energetice jsou za krizové situace většinou považovány důsledky přírodní katastrofy či velkého technického výpadku.

„Neumíme si to představit. Je to něco, co by nás vracelo o několik let zpátky, a byli bychom v Evropě naprostým unikátem v tom negativním smyslu slova,“ popsal Jiří Kovařík, mluvčí Energetické burzy Praha.

Regulace silové elektřiny je nemyslitelná i pro analytika Atlantik FT Petra Nováka. Pokud by k regulaci skutečně došlo, mohou se některým dodavatelům výrazně zhoršit hospodářské výsledky. „Akcie by na to určitě reagovaly poklesem a minoritní akcionáři by mohli podat žaloby,“ dodal Novák. Žaloby by se v případě přikázání ceny podle něj mohly očekávat i od soukromých dodavatelů elektřiny.

Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.