21. dubna 2009 11:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čunek: ČEZ by měl snížit ceny o 15 procent

Designovaný premiér Jan Fischer (vpravo) se setkal 21. dubna v Hrzánském paláci v Praze s předsedou KDU-ČSL Jiřím Čunkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Designovaný premiér Jan Fischer (vpravo) se setkal 21. dubna v Hrzánském paláci v Praze s předsedou KDU-ČSL Jiřím Čunkem. | foto: ČTK

PRAHA Lidovecký předseda po setkání s premiérem Janem Fischerem poodhalil stranický návrh na snížení ceny elektřiny. Podle Čunka jde především o právní otázku, a proto s ČEZ na návrhu nespolupracoval. Lidovci chtějí využít v zákoně o cenách formuli o mimořádných podmínkách a donutit tak energetickou společnost snížit ceny elektřiny o 15 procent. Fischer nechtěl návrh komentovat. "Pan předseda mne o tom informoval, a to je vše."

"Chcete-li kaprům vypustit rybník, těžko se s nimi půjdete radit, proto jsem do ČEZu nešel," řekl na tiskové konferenci po setkání s premiérem Čunek.

Ačkoliv záměr ČEZ je rozdělit mezi akcionáře něco přes polovinu svého zisku, podle předsedy KDU-ČSL by měl přerozdělit 100 procent. V současné ekonomické krizi podle něj společnost může omezit své investiční aktivity a nemusí například alokovat své zdroje do Rumunska. Čunek také nevidí důvod, proč by peníze měly ležet ČEZ na účtech.

Předseda Lidovců dále naznačil, že vlna nesouhlasu s jeho návrhem souvisí se spoluprací energetického gigantu s vládním aparátem. "Byl jsem překvapen prorůstáním ČEZu a státních struktur," řekl Čunek. Úřednická vláda podle něj tyto vazby nemá, a proto by mohla jeho návrh uvést do praxe. 

Návrh je nesmyslný jak podle politiků, tak podle odborníků

Energetický regulační úřad, který v současnosti reguluje zhruba polovinu koncové ceny elektřiny, se včera se k lidoveckému návrhu odmítl vyjádřit. Pro mnoho odborníků je však regulace silové elektřiny nepředstavitelný krok. „Nevím o způsobu, jak by to vláda mohla udělat,“ řekl Tomáš Bartovský, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. Navíc dodal, že v energetice jsou za krizové situace většinou považovány důsledky přírodní katastrofy či velkého technického výpadku.

„Neumíme si to představit. Je to něco, co by nás vracelo o několik let zpátky, a byli bychom v Evropě naprostým unikátem v tom negativním smyslu slova,“ popsal Jiří Kovařík, mluvčí Energetické burzy Praha.

Regulace silové elektřiny je nemyslitelná i pro analytika Atlantik FT Petra Nováka. Pokud by k regulaci skutečně došlo, mohou se některým dodavatelům výrazně zhoršit hospodářské výsledky. „Akcie by na to určitě reagovaly poklesem a minoritní akcionáři by mohli podat žaloby,“ dodal Novák. Žaloby by se v případě přikázání ceny podle něj mohly očekávat i od soukromých dodavatelů elektřiny.

Lidovky.cz