27. února 2007 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čunek potěšil majitele bytů

byty ve staré zástavbě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy byty ve staré zástavbě | foto: Lidové noviny

PRAHA Bezdůvodná výpověď nájemníka z bytu zatím v České republice není možná a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek se rozhodl to změnit. Hodlá totiž protlačit do občanského zákoníku úpravu, která majitelům bytů takové jednání umožní.

Na vystěhování chce nájemníkům dát dva roky. „Zákon nadržuje nájemníkům a my to chceme změnit,“ prohlásil šéf lidovců a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Pokud svou představu prosadí, začne možnost výpovědi bez uvedení důvodu platit po ukončení deregulace, tedy od ledna 2011.

„První nájemníci, kteří dostanou takovou výpověď, se budou stěhovat nejdříve na konci roku 2013,“ poznamenal Čunek. Nejde přitom o jedinou změnu v nájemních vztazích z dílny ministra Čunka, kterou by rád dostal do občanského zákoníku. Další podrobnosti ovšem zatím tají.

„Bude to součást materiálu ministerstva spravedlnosti, pro které tyto úpravy zpracováváme,“ řekl Čunek.

Sdružení nájemníků České republiky takovou změnu občanského zákoníku zcela odmítá a ministra Čunka za to ostře kritizuje. „Jde o výsledek obrovského tlaku majitelů domů, zásadně to odmítáme,“ reagoval za sdružení Stanislav Křeček.

„Za současného stavu to znamená, že důchodci a sociálně slabí by okamžitě dostali výpověď a neměli by kde bydlet,“ uvedl Křeček s tím, že v Evropě taková právní úprava nemá obdoby.

Podle Čunka to je ale nesmysl, protože tyto skupiny lidí budou chráněny speciální úpravou. „Staří lidé formou pojistky například v podobě věkové hranice. Lidé nad určitý věk by bezdůvodnou výpověď nemohli dostat,“ upřesnil Čunek s tím, že sociálně slabí lidé by měli od ministerstva práce a sociálních věcí dostávat dávky v odpovídající výši.

Kromě nájemníků je ale proti Čunkovu návrhu také opozice. „V civilizované zemi nemá jednostranná výpověď z bytu bez udání důvodu obdoby. Pro nás je to nepřijatelné,“ reagoval na Čunkovy plány sociální demokrat Zdeněk Škromach. ČSSD podle něho tyto plány nepodpoří, ať jsou v jakékoli podobě.

Stejný postoj zaujali rovněž komunisté. Naopak Sdružení majitelů domů s návrhem jednoznačně souhlasí. „Oproti současnému stavu je to krok správným směrem. Ideální by ale byla ještě kratší lhůta,“ řekl místopředseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších realit v ČR Robert Axamit.

Regulace se týká především třičtvrtěmilionu bytů zatížených stále ještě pevně stanoveným nájemným. Právě v těchto bytech jsou nájemní smlouvy uzavřené na dobu neurčitou. „Nájemníka nelze vystěhovat, aniž by bylo možné se vyhnout rozsáhlým sankcím,“ poznamenal Axamit.

Petra Horčicová, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz