26. května 2007 12:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

CzechTrade otvírá dveře do Číny

Čínské kontrasty. I přes prudký ekonomický rozvoj zůstává mnohamilionová metropole Šcheng-tu věrná svým tradicím. V ulicích se o dopravu stará také tradiční rikša. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínské kontrasty. I přes prudký ekonomický rozvoj zůstává mnohamilionová metropole Šcheng-tu věrná svým tradicím. V ulicích se o dopravu stará také tradiční rikša. | foto: AFP

ČCHENG-TU Rekordní počet českých firem míří na čínský trh. Agentura na podporu obchodu CzechTrade proto otevřela v nejlidnatější zemi světa už druhou kancelář.

Osm tisíc kilometrů od Prahy vzdálené hlavní město čínské provincie S'-čchuan se včera stalo centrem zájmu české vládní delegace. Úředníci pod vedením náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy přicestovali s několika českými podnikateli do města Čcheng-tu, aby zde oficiálně otevřeli už druhou kancelář státní agentury CzechTrade v Číně.

„Očekáváme, že tato pobočka bude stejně jako ta současná v Šanghaji jednou z nejvytíženějších ze všech více než tří desítek zastoupení CzechTrade po celém světě,“ prohlásil při slavnostním otevření Martin Tlapa.

Hlavním cílem nové kanceláře bude pomoc českým podnikatelům při vstupu na složitý čínský trh. Původně měl kancelář otevřít ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Ten ovšem na poslední chvíli svou účast zrušil, přestože měl do Číny přijet na pozvání svého čínského ministerského protějšku. Kvůli mimořádnému zasedání vlády musel zůstat v Praze a delegoval proto do čela čínské mise svého náměstka Tlapu.

Podle posledních informací by měl Říman dorazit do Číny v pondělí ráno, aby stihl plánované setkání s náměstkem ministra obchodu. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy otevření další čínské centrály společnosti CzechTrade reflektuje rostoucí zájem českých podnikatelů o tento region. To dokazuje i rekordní účast firem z České republiky na Mezinárodním obchodním veletrhu západní Číny, který se právě v těchto dnech koná na výstavišti v čínském městě Čcheng-tu.

Na mezinárodní veletrh se přijelo prezentovat šedesát českých firem, což je vůbec nejvíce za osmiletou historii veletrhu. Jedním z účastníků je i překladatelská agentura Skřivánek. „V Číně jsme od roku 2003. Máme dvě pobočky – v Pekingu a v Šanghaji. Nyní mapujeme region Čcheng-tu, protože je to doslova pole neorané. Vláda v této provincii hodně podporuje příchod firem ze zahraničí a lze očekávat, že sem v budoucnu zamíří mnoho podnikatelů,“ řekl výkonný šéf firmy Skřivánek Jiří Štichauer. Jak dodal, do budoucna počítá s tím, že právě zde otevře Skřivánek svou třetí čínskou kancelář.

Čcheng-tu je hlavní město čínské provincie S'-čchuan a je pátým nejlidnatějším městem Číny. Ekonomika regionu S'-čchuan rostla loni dvouciferným tempem a místní vláda předpokládá, že i v dalších letech bude rozvoj regionu sprintovat stejným tempem.