14. července 2008 17:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Další blok Temelína? ČEZ ho chtějí do 12 let

Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín | foto: Lidové noviny

PRAHA Elektrárenská společnost ČEZ zveřejnila podrobnosti ke zvažované dostavbě dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. ČEZ předpokládá zahájení stavby v roce 2013, výstavba prvního bloku by měla být dokončena v roce 2020, vyplývá z údajů na webu firmy. Náklady na výstavbu společnost neuvedla.

"Cena zvažované dostavby Jaderné elektrárny Temelín může být známa teprve po uzavření kontraktu. Vzhledem k zásadám obchodní soutěže ji není možné veřejně předjímat či specifikovat," uvedl ČEZ. Stavba nových bloků bude financována pouze z prostředků ČEZ, tedy vlastním kapitálem a bankovními úvěry, dodala firma.

Podle ekologického Hnutí Duha plány ČEZ na dostavbu Temelína přijdou při současných cenách na 353 miliard korun. Duha se odvolává na aktuální čísla, která uvádějí mezinárodní ratingové agentury. "Květnová studie Moody's odhaduje, ze náklady na stavbu nových atomových reaktorů budou při současných cenách činit 7000 dolarů na každý instalovaný kilowatt. Při současném kurzu by to znamenalo, ze projekt ČEZ přijde na 353 miliard korun, uvedlo Hnutí Duha.

Investiční náklady na stavbu nových bloků nebudou mít podle ČEZ vliv na cenu elektřiny v ČR. "Cena elektřiny je totiž vždy dána aktuální situací na trhu, tzn. vytváří se na základě nabídky a poptávky," uvedl ČEZ.

Z hlediska výkonu nových bloků firma zvažuje čtyři alternativy. Nejslabší počítá s výkonem 1000 megawattů u každého bloku, což je výkon každého z již exitujících dvou bloků. Nejsilnější varianta předpokládá výkon 1700 MW u každého bloku.

V pátek ČEZ požádal ministerstvo životního prostředí o komplexní posouzení vlivu případné dostavby Temelína na životní prostředí. Posouzení je jedním z podkladů pro rozhodnutí o případné dostavbě jaderné elektrárny. Po předložení dokumentace ministerstvo životního prostředí zahájí proces, během kterého se budou posuzovat možné vlivy uvažované dostavby Temelína.

Výsledkem může být doporučení záměr realizovat nebo nerealizovat vůbec, častěji se však stanoví soubor omezujících podmínek. Pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín jsou zástupci ČSSD, KSČM i vládní ODS. Strana zelených ale do vládního prohlášení prosadila klauzuli, že vládá nepodnikne žádné kroky, které by vedly k dostavbě Temelína ve funkčním období současné vlády.
Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?