Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
29. prosince 2005 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Další firma žádá prošetření mýta

Mýtné (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil už druhé šetření tendru na mýto. Po sdružení Mytia totiž během včerejšího dne doručila na úřad svůj návrh na zahájení řízení.

"Zřejmě obě šetření spojíme a budeme se tím zabývat dohromady," konstatoval šéf ÚHOS Martin Pecina.

Obě firmy - Mytia i Autostrade -byly ze soutěže vyloučeny, aniž by jejich nabídka byla posouzena. Požadavky italské společnosti jsou proto jasné. "Chceme vrátit tendr do fáze otvírání obálek, aby ministerstvo dopravy naši nabídku regulárně posoudilo," uvedl generální ředitel společnosti Autostrade Group Piero Bergamini.

Italové si tak stejně jako sdružení Mytia stěžují na postup resortu dopravy. Ten totiž ze čtyřech zájemců o dodání mýtného systému pro české dálnice a vybrané silnice vyloučil tři z nich, aniž by tyto nabídky kdokoli hodnotil. Důvodem byly formální nedostatky. Zakázku pak resort dopravy rovnou přidělilo rakouské firmě Kapsch. Její nabídka ve výši 22 miliard korun přitom byla druhá nejdražší.

"Naše nabídka ale představuje řešení technicky naprosto identické s tím, které nabídl Kapsch, je však o 4,5 miliardy korun nižší," namítá Francesco De Lorenzo z firmy Autostrade. Podle něj je firma přesvědčena, že její vyloučení bylo nezákonné. Ministerstvo dopravy však žádné problémy neočekává. "My se šetření nebojíme. Žádných chyb jsme se nedopustili," uvedl šéf odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Jiří Nouza.

Podle Peciny by mělo být jasno během ledna, kdy antimonopolní úřad rozhodne, zda tendr zruší, vrátí někoho "do hry", nebo jen sdělí, že k pochybení nedošlo.

Na podmínky tendru si ale už dříve stěžovaly firmy, které do soutěže nakonec vůbec nešly. Podle nich byly podmínky nejen diskriminující, ale také ušité na míru jediné firmě. Kromě firem kritizují průběh výběru dodavatele mýta také někteří politici. Prošetření celé soutěže vyžadoval v listopadu krátce po oznámení vítězné firmy i premiér Jiří Paroubek.

, Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.