Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Další firma žádá prošetření mýta

Mýtné (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil už druhé šetření tendru na mýto. Po sdružení Mytia totiž během včerejšího dne doručila na úřad svůj návrh na zahájení řízení.

"Zřejmě obě šetření spojíme a budeme se tím zabývat dohromady," konstatoval šéf ÚHOS Martin Pecina.

Obě firmy - Mytia i Autostrade -byly ze soutěže vyloučeny, aniž by jejich nabídka byla posouzena. Požadavky italské společnosti jsou proto jasné. "Chceme vrátit tendr do fáze otvírání obálek, aby ministerstvo dopravy naši nabídku regulárně posoudilo," uvedl generální ředitel společnosti Autostrade Group Piero Bergamini.

Italové si tak stejně jako sdružení Mytia stěžují na postup resortu dopravy. Ten totiž ze čtyřech zájemců o dodání mýtného systému pro české dálnice a vybrané silnice vyloučil tři z nich, aniž by tyto nabídky kdokoli hodnotil. Důvodem byly formální nedostatky. Zakázku pak resort dopravy rovnou přidělilo rakouské firmě Kapsch. Její nabídka ve výši 22 miliard korun přitom byla druhá nejdražší.

"Naše nabídka ale představuje řešení technicky naprosto identické s tím, které nabídl Kapsch, je však o 4,5 miliardy korun nižší," namítá Francesco De Lorenzo z firmy Autostrade. Podle něj je firma přesvědčena, že její vyloučení bylo nezákonné. Ministerstvo dopravy však žádné problémy neočekává. "My se šetření nebojíme. Žádných chyb jsme se nedopustili," uvedl šéf odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Jiří Nouza.

Podle Peciny by mělo být jasno během ledna, kdy antimonopolní úřad rozhodne, zda tendr zruší, vrátí někoho "do hry", nebo jen sdělí, že k pochybení nedošlo.

Na podmínky tendru si ale už dříve stěžovaly firmy, které do soutěže nakonec vůbec nešly. Podle nich byly podmínky nejen diskriminující, ale také ušité na míru jediné firmě. Kromě firem kritizují průběh výběru dodavatele mýta také někteří politici. Prošetření celé soutěže vyžadoval v listopadu krátce po oznámení vítězné firmy i premiér Jiří Paroubek.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...