Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Výrobci šidí med sladidly a barví ho karamelem, zjistila inspekce

Inspekce v tomto medu objevila přídavná sladidla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inspekce v tomto medu objevila přídavná sladidla. | foto: www.potravinynapranyri.cz

PRAHA Web potravinynapranyri.cz upozornil na další nevyhovující potraviny na pultech českých obchodníků. Tentokrát se jedná o med, který byl výrobci označován za český, výrobce ale používal rostliny rostoucí mimo Českou republiku. Velkým prohřeškem je také ředění medu s levnými sirupy nebo jejich barvení karamelem.

Na pultech obchodů se tak objevilo hned několik medů, které výrobce naředil přírodními sladidly (cukry), rýžovým či kukuřičným sirupem, dokonce byl barven také karamelem. Přitom příslušná legislativa nic z toho nepřipouští. Do medu je zakázáno přidávat barviva či další přídavné látky.

Český med ze zahraničních rostlin
Med má být výhradně produktem včel. Inspekce u mnoha produktů odhalila přítomnost enzymu, který není v medu přirozeně přítomný, což je důkazem o přidávání dalších látek do medu.

Vyšší obsah hydroxymethylfurfuralu vzniká např. při zpracování medu na teplotu 50 °C.

Vyšší obsah hydroxymethylfurfuralu vzniká např. při zpracování medu nad teplotu 50 °C.Kontrola také objevila obsah pylových zrn řepky nebo rýžového či kukuřičného sirupu. Nejčastějším prohřeškem je označení výrobku za český, přitom při jeho výrobě firma použila pylu z rostlin, které se v České republice nevyskytují. Výjimkou není ani případ, kdy výrobce med označil za akátový, avšak inspekce odhalila pyl z rostlin čeledi brukvovitých, tedy nikoliv akátu.

Legislativa by mohla doznat určitých změn
U mnoha produktů také kontrola v medu objevila vyšší obsah hydroxymethylfurfural, který svědčí o jeho znehodnocení, vypovídá totiž o postupu při zpracování a o stáří medu.

Hydroxymethylfurfural

Hydroxymethylfurfural (HMF) vzniká při zpracování glukózy a fruktózy při teplotě vyšší jak 50°C. Nezahřátý med obsahuje ±10 mg/kg, maximální povolené množství je ±40 mg/kg, u tropických medů ale až ±80 mg/kg.

Zdroj www.vcelky.cz

Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna by mohla současná veterinární legislativa EU doznat pár změn. "Státní veterinární správa souhlasí s dokonalejším značením, zejména s uváděním procentického složení u směsových medů, popřípadě i s novými schválenými metodami vyšetřování, záleží na přijetí novely příslušné směrnice na úrovni EU," uvádí Duben v tiskové zprávě.

Kontrol přibývá, případů falšování nikoli
Duben také řekl, že kontrol prodávaného medu sice přibývá, to ale neplatí o případech falšování. "Každoročně je provedeno okolo 250 kontrol v rámci dozoru plus kolem dvacítky na základě podnětů. V roce 2010 bylo například prokázáno v jednom případě falšování škrobovým sirupem, uložena pokuta, v roce 2011 byl řešen případ nesprávného značení. V letošním roce bylo zatím provedeno celkem 114 kontrol a ve 2 případech bylo zahájeno správní řízení kvůli podezření na falšování medu," uvedl mluvčí.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Škoda Auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Škoda Auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

Škoda Auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!