26. března 2012 11:23, aktualizováno  13:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Další směrnice EU. Bude nedostatek vepřového?

Kamion převážející asi 200 prasat havaroval na Jihlavsku. Prasata se rozutekla do polí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion převážející asi 200 prasat havaroval na Jihlavsku. Prasata se rozutekla do polí. | foto: ČTK

PRAHA Evropská unie připravila novou směrnici upravující podmínky pro chov zvířat. Tentokrát se týká prasnic a v platnost vstoupí od příštího roku. Česku by však tentokrát nedostatek vepřového masa ani jeho výrazné zdražení hrozit nemělo.

Uvedl to na setkání s novináři ministr zemědělství Petr Bendl. Podle něj u nejoblíbenějšího masa Čechů nehrozí situace, která letos nastala u vajec. Ta v důsledku unijní směrnice s novým podražila až na dvojnásobek loňské ceny.

Chovatelé však odhadují, že vepřové, které je v Česku nejoblíbenějším
masem, přesto může podražit o deset až 20 procent.

Ministerstvo předpokládá, že čeští chovatelé předpis splní. Stejně tak nejvýznamnější dovozci vepřového a selat do Česka, jimiž jsou Německo a Dánsko.

Polovina vepřového je z dovozu

Stavy prasat v Česku loni klesly na nejnižší hodnotu od roku 1921, odkdy se sledují. Ke konci roku 2011 jich tuzemští zemědělci chovali 1,49 milionu, což bylo zhruba o pětinu meziročně méně. Roční spotřeba vepřového masa se v ČR v posledních letech drží kolem 40 kilogramů na osobu a vepřové zůstává nejoblíbenějším druhem masa v Česku. Polovina vepřového na tuzemském trhu pochází z dovozu.


"Polská vejce nám nehrozí, protože vepřové se sem vozí především z Německa," řekl ministr. Západní soused Česka se na dovozech vepřového do země podílí více než z poloviny. Podle informací MZe němečtí chovatelé směrnici splní na 100 procent. Splnění směrnice se předpokládá také u Dánska, které je nejvýznamnějším dovozcem selat do Česka.

Ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jan Stibal se domnívá, že razantní růst cen nenastane, přesto však vepřové nejspíše podraží, a to až o pětinu. Změny v chovech, které směrnice EU požaduje, představují totiž pro farmáře náklady navíc. "Ty náklady, které do chovu navíc vloží, se budou snažit pokrýt, jinak se dostanou do ztráty," podotkl. Podle Stibala se dá navíc očekávat snížení počtu chovaných prasat v Evropě, což by se také odrazilo do růstu cen.

ČTĚTE TAKÉ:

Poté, co letos v lednu začala platit směrnice zakazující chov slepic v menších klecích, stoupla cena vajec na celém evropském trhu. V Česku vejce podražila v některých případech až o 100 procent. Největším dovozcem vajec do ČR je Polsko. Postupnou normalizaci cen vajec na evropském trhu lze podle Evropské komise očekávat až koncem dubna, tedy po Velikonocích.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!