Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Další vítězství banky nad klientem: KB vracet poplatky nemusí

Komerční banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komerční banka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ve sporu o bankovní poplatky stále není rozhodnuto. Komerční banka však slaví další vítězství nad svým klientem. Další soud ve středu rozhodl o tom, že banky mohou požadovat po klientech poplatky za správu hypotečního úvěru. Výsledek hromadného tažení proti kritizované účetní položce je tak opět nejasnější.

Obvodní soud pro Prahu 1 vynesl ve středu rozsudek ve prospěch Komerční banky v případu, kdy klient požadoval vrácení bankovních poplatků účtovaných za správu hypotečního úvěru.

„Jsme nadále přesvědčeni, a příslušný soud nám v tomto dal za pravdu, že poplatky za správu úvěrů jsou klientům účtovány plně v souladu se všemi příslušnými zákony,“ komentoval verdikt Martin Křivda z Právního odboru Komerční banky.

Zatímco se klientům vzdaluje možnost, že by jim banky hromadně vracely poplatky, výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek novou situaci vítá: „aktuální rozhodnutí soudu posiluje naši víru ve správnost postoje bank, které odmítají zpětné zpochybňování cenových ujednání.“

ČTĚTE TAKÉ:

Tvrdí také, že nejde o spor mezi klientem a bankou, ale o boj dvou různých právních výkladů. Věří, že další rozsudky ve prospěch bank budou následovat. Soud konstatoval, že poplatek je cenové ujednání, které nemůže přezkoumávat.

„S tímto argumentem od začátku nesouhlasíme, ostatně i Finanční arbitr se s tímto vypořádal tak, že test přiměřenosti zde není vyloučen, když rozhodl v neprospěch Komerční banky, stejně tak i Obvodní soud pro Prahu 5 test přiměřenosti připustil,“ uvedl Petr Němec z iniciativy JdeTo.de, který v Česku jako první od banky poplatek získal zpět a spustil tažení za jeho hromadné vymáhání.

Němec společně se společností BSP Lawyer a Patrikem Nacherem ze serveru BankovníPoplatky.com nyní zastupují tisíce nespokojených klientů českých bank sjednocených v kampani PoplatkyZpět.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

„Bohužel se ukazuje, že co soudce, to jiný názor, nicméně věříme, že ve výsledku budou takoví soudci v naprosté menšině. Reagovat můžeme jen tím, že za pár měsíců budeme mít kupu rozhodnutí ve prospěch našich klientů,“ napsal Němec na sociální síti Facebook.

Spor ovlivní i ekonomiku

Ke sporu, který může vyústit ve vyplácení statisíců již vybraných poplatků v celkové hodnotě několika miliard korun vypracovala společnost Next Finance analýzu dopadů na český trh.

„Bankovním sektorem vše jen začíná. Na řadu dost možná přijdou telekomunikace, distributoři elektřiny, plynu a další. Pokud by se ukázalo, že je možné u soudu zpochybnit dobrovolně uzavřenou smlouvu, která je po všech stránkách korektní, bylo by možné zpochybnit ohromnou řadu dalších smluv. V ekonomice by tím vzrostla nejistota,“ říká Vladimír Pikora, hlavní ekonom Next Finance.

Podle něj vzrůstá obava, že by firmy ve strachu ze soudů méně investovaly a česká ekonomika by rostla pomaleji. Navíc by zanikly mnohé služby pro klienty a ve výsledku by došlo ke zdražení, což by pocítili právě klienti.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!