24. září 2009 15:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Daň z igelitových tašek se v Irsku osvědčila, teď ji vláda zdvojnásobí

Do boje s igelitem vyrazila i Čína | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do boje s igelitem vyrazila i Čína | foto: AFP

DUBLIN Irsko bylo první zemí, které zavedlo daň na igelitové tašky, aby omezilo jejich spotřebu. Nyní se vláda rozhodla zdvojnásobit tuto daň až na 44 eurocentů, tedy něco přes 11 korun. Za sedm let přinesly daně z igelitových tašek do státního rozpočtu více než 120 milionů eur (3,02 miliardy Kč).

Výrazně se také omezila spotřeba jednorázových tašek, která kdysi činila 1,2 miliardy kusů ročně, což bylo více než 300 tašek na osobu, tedy včetně dětí.

Ministerstvo životního prostředí se podle svých slov rozhodlo zvýšit daň, protože chce, aby se stala "dostatečně odstrašujícím prostředkem" pro spotřebitele, kteří stále chodí do obchodů bez vlastních nákupních tašek. Doposud daň činila 22 centů, napsala agentura AP.

Igelitky v Česku

Obchodníci v ČR podle odhadů bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka ročně rozdají zákazníkům až tři miliardy plastových tašek. Náklady na jejich výrobu u některých obchodníků dosahují i několik desítek milionů korun ročně. Kvůli tomu již řada obchodních řetězců přestala igelitové tašky dávat k nákupům zdarma. Bursík navíc letos na jaře připravil novelu zákona o odpadech, která by rozdávání bezplatných igelitových tašek zakázala.


ČTK, Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…