17. března 2009 11:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Daně 2008: Jak na sociální a zdravotní

Tiskopis ve formátu PDF i v interaktivní podobě naleznete i na stránkách České správy sociálního zabezpečení.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tiskopis ve formátu PDF i v interaktivní podobě naleznete i na stránkách České správy sociálního zabezpečení. | foto: Lidové noviny

PRAHA Mezi povinné „zastávky“ pro podnikatele a živnostníky patří kromě finančního úřadu také správa sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovna. Do konce března zde OSVČ musí dodat Přehled za rok 2008 o příjmech a výdajích.

Zdravotní pojištění a zejména důchodové pojištění nejsou v rozpočtu osob samostatně výdělečně činných žádné zanedbatelné položky. Zdravotní pojištění dosahuje 13,5 procenta z poloviny příjmů po odečtení výdajů a na sociálku se odvádí bezmála 30 procent ze stejného základu.

Zdravotní pojištění

Šok z ročního zúčtování tak tlumí hlavně povinně hrazené zálohy. Živnostníci si mohou „najet“ na webovou stránku své pojišťovny a zde si ve formulářích určených pro OSVČ dohledají formulář Přehledu pro rok 2008. Pojišťovny ho doplňují podrobným návodem na vyplnění a v poslední době nabízí pro větší pohodlí i interaktivní Přehled, který je možné vyplnit přímo v počítači a využít možnosti automatických výpočtů.

Pakliže nepatříte mezi výjimky uvedené v návodu, počítáte pojistné nejméně z částky odpovídající minimálnímu vyměřovacímu základu, který v roce 2008 činil 129 360 Kč za rok. Celkem tak pojišťovně za loňský rok zaplatíte minimálně 17 464 Kč.

V případě, že jste na zálohách placených v průběhu roku 2008 zaplatili méně, než po výpočtu činí vaše celkové roční pojistné, budete muset zbytek doplatit do osmi dnů po podání daňového přiznání. Nakonec si vypočítáte i zálohy na zdravotní pojištění pro rok 2009. Jejich minimální měsíční výše je stanovena na 1590 Kč a jsou splatné vždy do osmého dne v měsíci, počínaje dubnem tohoto roku.

Vyplněný přehled musíte své zdravotní pojišťovně doručitčit do konce dubna za předpokladu, že přiznání k dani z příjmů podáváte ke konci března.

Sociální zabezpečení

V rámci sociálního zabezpečení si OSVČ musí povinně platit důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Tiskopis ve formátu PDF i v interaktivní podobě naleznete i na stránkách České správy sociálního zabezpečení. Pro výpočet pojistného je zásadní to, zda vykonáváte hlavní, nebo vedlejší samostatnou činnost. O vedlejší samostatnou činnost se jedná nejčastěji tehdy, je-li poplatník zároveň zaměstnancem a za rok 2008 činil jeho příjem ze zaměstnání alespoň 96 tisíc Kč.

Pro výpočet pojistného je stanoven roční minimální vyměřovací základ, který v případě hlavní samostatné činnosti je 64 680 Kč a v případě vedlejší činnosti 25 872 Kč. Obdobně jako u zdravotního pojištění porovnáním s uhrazenými zálohy dospějete k přeplatku, či nedoplatku, který je třeba do osmého dubna uhradit.

V oblasti sociálního zabezpečení došlo v roce 2009 k některým změnám. Například si důchodové pojištění musí platit i autoři nebo herci, na které se doposud nevztahovalo. Měsíční zálohy jsou splatné až do dvacátého dne v měsíci a lze si je předplatit, což dříve nebylo možné. Minimální výše záloh v roce 2009 byla u osob vykonávajících hlavní činnost stanovena na 1720 Kč měsíčně a na 688 Kč za měsíc u vedlejší činnosti.

, Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...