30. května 2008 15:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Daní přiteče státu zase o něco víc

PRAHA Stát by měl letos na daních získat téměř 766 miliard korun, tedy o osm procent více než loni. Vyplývá to z odhadů, které zveřejnilo ministerstvo financí ve fiskálním výhledu. Nejvíce k nárůstu přispěje daň z přidané hodnoty.

V dalších letech by měly daňové příjmy stát nadále růst, ovšem nižším tempem než dosud.
"V roce 2008 je snížení sazeb přímých daní kompenzováno zvýšením snížené sazby DPH a spotřebních daní. V letech 2009 a 2010 bude tempo růstu daňových příjmů brzděno dalším poklesem sazeb daní z příjmů," uvádí materiál.

Reforma veřejných financí od letoška zvýšila sníženou sazbu DPH z pěti na devět procent. Spotřební daně byly zvýšeny zavedením spotřební daně na energie v rámci ekologické části reformy a navýšením daně z tabákových výrobků.

Přímé daně, tedy daně z příjmu fyzických i právnických osob, díky reformě veřejných financí klesly. Byla zavedena patnáctiprocentní rovná daň pro fyzické osoby a zároveň podnikům a firmám postupně klesají daně z příjmu ze současných 21 procent až na 19 procent v roce 2010. Loni přitom byla daň 24 procent.

Výsledky těchto a dalších opatření státu, jako například snížení sociálního pojištění a nemocenské v příštím roce, by měly podle MF přispět k poklesu složené daňové kvóty, tedy celkového daňového zatížení. Do roku 2011 by mělo daňové zatížení klesnout na 33,4 procenta hrubého domácího produktu.

Lidovky.cz