Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Daňová zátěž by letos měla klesnout

Peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Složená daňová kvóta, tedy ukazatel celkového daňového zatížení občanů, letos klesne v důsledku snížení daně z příjmů fyzických a právnických osob o 0,6 procentního bodu na 37,5 procenta.

Vyplývá to z odhadů ministerstva financí. V příštím roce by se měl tento ukazatel snížit na 37 procent a v roce 2008 na 36,4 procenta. Složená daňová kvóta je podíl daní a sociálního a zdravotního pojistného na HDP.

Čísla o poklesu daňové kvóty jsou reálná, řekl analytik Citibank Miroslav Plojhar. Vedle změn ve zdanění příjmů za tím podle něj stojí i přestávka v růstu nepřímých daní. Naopak podle Miroslava Ševčíka z Liberálního institutu se tato čísla těžko dají hodnotit především z časového hlediska. Pracuje se totiž jen s odhady výběru daní.

"Zvlášť obezřetný bych byl i v souvislosti s určením velikosti HDP Českým
statistickým úřadem," dodal. Výnos asi pětiny daňových příjmů veřejných rozpočtů neroste samovolně a v relaci ke každoročně rostoucímu HDP tedy klesá, upozornilo MF v návrhu rozpočtu na příští rok.

Daňová kvóta klesá, protože tento pokles nevyváží daňové příjmy rostoucí rychleji než HDP. "Letošní revize a zpřesnění nominálního HDP vedly k tomu, že daňová kvóta se jen z tohoto titulu snížila pro rok 2005 o 0,9 procentního bodu a pro rok 2006 o 0,7 procentního bodu," uvedlo MF.

V porovnání s ostatními zeměmi EU je celkové daňové zatížení Česka mírně pod průměrem, který je mírně nad 40 procenty, upozornil Plojhar. "Avšak v porovnání s ostatními méně vyspělými evropskými zeměmi, jako je Slovensko, Polsko či Pobaltí, jsme výše. Postupné snížení daňové zátěže v dalších letech by rozhodně nebylo na škodu," poznamenal.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....