Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Daňové přiznání na poslední chvíli. Jak na to?

Elektronické daňové přiznání vám ušetří čas i peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektronické daňové přiznání vám ušetří čas i peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Půlnoc prvního dubna se blíží. Pokud jste až dosud nepodali daňové přiznání, máte nůž na krku. Jak vše zvládnout za pět minut dvanáct? Pokud se chcete vyhnout čekání a nervózním úředníkům, přináší vám server Lidovky.cz několik možností.

Poslední dny měsíce března budou pro finanční úřady ve znamení stresu a dlouhých front. Ty neodstraní ani letošní milé překvapení v podobě dne navíc - přiznání lze podat do půlnoci 1. dubna 2011.


 ČTĚTE SPECIÁLNÍ INFOGRAFIKUDaňové přiznání - DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ 2011

- 7 otázek a odpovědí
- interaktivní formuláře
- vše co je třeba vědět
- jak ušetřit
- co se loni změnilo

- ZDE PRO VÁSOsobní podání
Přestože každý poplatník přísluší ke správci daně v místě svého trvalého bydliště, daňové přiznání je možné doručit na kterýkoli finanční úřad v České republice. Úřady si potom formuláře přepošlou mezi sebou. "Podle daňového řádu není-li správce daně, vůči němuž bylo učiněno podání, příslušný vést v dané věci řízení, podání postoupí příslušnému správci daně," sdělila Lidovkám.cz tisková mluvčí Generálního finanční ředitelství Jaroslava Musilová. Seznam všech úřadů v republice najdete zde

Podobně jako v minulých letech budou v posledním březnovém týdnu, tj. od 28. do 1. dubna, podatelny všech finančních úřadů otevřeny denně až do 18.00 hodin.

Čtěte více:

Pokud bydlíte v menší obci, ve které není finanční úřad, nemusíte ztrácet naději. Pracovníci daňové správy totiž vyjedou do některých vybraných míst, na daňové přiznání budou čekat na obecním nebo městském úřadě. Výjezdy pracovníků finančních úřadů do obcí jsou uvedeny na stránkách české daňové správy.

"Na místě lze platně podat daňové přiznání, daň zde ale uhradit nelze," upozorňuje tisková mluvčí. Týká se to obcí, jejichž starostové o tuto službu projevili zájem. Další informace jsou také na vývěskách (i těch internetových) finančních úřadů.
 
Daňové přiznání - ilustrační foto

Pošta, fax a internet
Také pro podání na poště platí lhůta pátek 1. 4. 2011 do půlnoci. Rozhodující není datum, kdy zásilku dostane finanční úřad. Datum podání se naopak posuzuje podle data razítka na obálce neboli data odeslání.

Do páteční půlnoci lze odeslat na finanční úřad v místě trvalého bydliště daňové přiznání elektronicky. Do pěti dnů je potom nutné dostavit se na úřad k podepsání zaslaných dokumentů. "Podání lze platně podat i za použití datové zprávy bez uznávaného elektronického podpisu nebo za použití jiných přenosových technik (tedy např. fax), a to za předpokladu, že toto podání bude do pěti dnů ode dne, kdy došlo správci daně, potvrzeno (např. doručením originálu podání)," upřesňuje Musilová.

Daňové přiznání můžete dokonce podat, aniž byste se zvedli od svého stolu. Využít k tomu můžete internetovou adresu adisepo. mfcr.cz. Přiznání musíte odeslat do pátku 1. 4. 2011 do půlnoci, lepší je však využít doby, kdy je menší pravděpodobnost, že mnoho lidí bude odesílat podání najednou. Pro odeslání bez dalších starostí je nutné mít elektronický podpis.

Platba daně: na úřadě, složenkou, převodem
Osobně můžete zaplatit daň na pokladně finančního úřadu. Pozor, pokladny mají otevřeno jinak než podatelny. Ve většině případů jsou otvírací doby pokladen omezenější. Termín uhrazení nedoplatku je shodný s termínem pro podání daňového přiznání - tedy 1. dubna, nejpozději o půlnoci.

Daňové přiznání

Zaplatit můžete také na poště. Letos je již možné platit pouze klasickou složenkou, za kterou platíte jako za jakoukoliv jinou složenku. Speciální daňová složenka, kterou šlo platit zdarma, byla koncem roku bohužel zrušena. Při posílání peněz je pak rozhodující datum, které je na složence.

Jiným způsobem placení daňové povinnosti je převod z účtu. Rozhodující je pro finanční úřad datum, kdy vám banka peníze odepíše. Pokud pošlete peníze přes internetové bankovnictví těsně před půlnocí, banky transakci zúčtují až následující den. Zjistěte si, jestli vaše banka umí posílat peníze i tak pozdě.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...