Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Daňové přiznání na poslední chvíli. Jak na to?

Elektronické daňové přiznání vám ušetří čas i peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektronické daňové přiznání vám ušetří čas i peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Pondělní půlnoc se blíží. Pokud jste dosud daň nepřiznali a nezaplatili, máte v příštích dnech poslední šanci. Jak vše zvládnout za pět minut dvanáct? Server Lidovky.cz vám přináší několik možností.

Poslední dny měsíce března budou pro finanční úřady ve znamení stresu a dlouhých front. Přiznání lze podat do půlnoci 2. dubna 2012.

Osobní podání

Každý poplatník přísluší ke správci daně v místě svého trvalého bydliště a daňové přiznání by měl doručit na finanční úřad, ke kterému přísluší. "Daňové přiznání, by se nemělo podávat jinde. Pouze ve výjimečných případech je možné daňové přiznání doručit na jiný finanční úřad v České republice. Úřady si potom formuláře přepošlou mezi sebou," sdělila serveru Lidovky.cz tisková mluvčí Generálního finanční ředitelství Jaroslava Musilová. Seznam všech úřadů naleznete zde.

ČTĚTE TAKÉ:

Podatelny všech finančních úřadů budou otevřeny v pátek 30. března až do 18.00 hodin. V sídlech okresů budou otevřeny i v sobotu 31. března, a to od 8.00 do 12.00 hodin. I v poslední den, pondělí 2. dubna, budou podatelny všech finančních úřadů otevřeny až do 18.00 hodin.

Daňové přiznání

Daňové přiznání

Pokud bydlíte v menší obci ve Zlínském kraji nebo v kraji Vysočina, ve které není finanční úřad, pracovníci daňové správy vyjíždějí do některých vybraných míst i v pátek 30.března odpoledne. Výjezdy pracovníků finančních úřadů do obcí jsou uvedeny na stránkách české daňové zprávy.

Pošta a internet

Také pro podání na poště platí lhůta pondělí 2. 4. 2011 do půlnoci. Rozhodující není datum, kdy zásilku dostane finanční úřad. Datum podání se naopak posuzuje podle data razítka na obálce neboli data odeslání.

Pro ty, kdo chtějí daňové přiznání vyplnit a odeslat z pohodlí domova, je k dispozici elektronický formulář daňového přiznání, který je možno nalézt na Daňovém portálu

K odeslání elektronického formuláře není nutný zaručený elektronický podpis, po odeslání nepodepsaného formuláře postačí vytisknout tiskopis, který je systémem po odeslání vygenerován, vlastnoručně jej podepsat a do 5 dnů podat na příslušný finanční úřad. "Pokud máte elektronický podpis, je to jednodušší. Elektronicky ho odešlete a nemusíte nic tisknout ani nikam chodit," podotkla Musilová.

Platba daně: na úřadě, složenkou, převodem

Osobně můžete zaplatit daň na pokladně finančního úřadu. Pozor, pokladny mají otevřeno jinak než podatelny. Ve většině případů jsou otvírací doby pokladen omezenější. Termín uhrazení nedoplatku je shodný s termínem pro podání daňového přiznání - tedy 2. dubna, nejpozději o půlnoci.

Daňové přiznání

Daňové přiznání

Zaplatit můžete také na poště klasickou složenkou, při posílání peněz je pak rozhodující datum, které je na složence.

Jiným způsobem placení daňové povinnosti je převod z účtu. "Rozhodující je pro finanční úřad datum, kdy vám banka peníze odepíše a převede je na účet finančního úřadu," dodala Musilová. Pokud pošlete peníze přes internetové bankovnictví těsně před půlnocí, banky transakci zúčtují až následující den. Zjistěte si, jestli vaše banka umí posílat peníze i tak pozdě.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...