Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Daňové ráje se dohodly s Českem, bankovní tajemství mohou padnout

Daňový ráj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový ráj | foto: Shutterstock

PRAHA Česká republika dojednala první dvě dohody o výměně informací s tzv. daňovými ráji. A to s ostrovy Guernsey a Man. Ministerstvo financí smlouvy předloží v nejbližších dnech na jednání vlády, informoval úřad. Rozjednány jsou podle MF v současnosti další tři dohody.

Na základě těchto smluv bude moci Česko získat informace potřebné pro správu daní, tedy zejména možnost prověřit, zda příjem nebo majetek Čechů nebo tuzemských firem byl řádně zdaněn. Obě dohody budou muset projít standardním legislativním procesem. Smlouvy vycházející z nových standardů OECD pro výměnu informací a jsou výsledkem tlaku mezinárodního společenství na daňové ráje.

"Jedná se o významný nástroj v boji proti daňovým únikům s pozitivním dopadem na veřejné rozpočty. Proto je v zájmu České republiky uzavřít co nejvíce podobných dohod, v tuto chvíli se nachází v různé fázi vyjednávání další tři smlouvy, z toho jedna těsně před uzavřením," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Další na řadě jsou Bermudy
Bermudská předsedkyně vlády a ministryně financí Paula Coxová oznámila, že Bermudy a Česká republika jednání o výměně daňových informací dokončují. Tento týden se setkaly jednací týmy obou stran. Znění bilaterální smlouvy o výměně informací v daňových záležitostech (TIEA) má být nyní schváleno příslušnými ministry financí České republiky a Bermud. Následně bude dohoda v průběhu tohoto roku podepsána.

"Dojednaný text obecně odpovídá modelu OECD pro TIEA, a umožní úplnou výměnu informací o trestních a občanskoprávních daňových záležitostech mezi oběma zeměmi," uvedla v textu  bermudská strana.

Ostrov Guernsey

Leží v Lamanšském průlivu mezi pobřežím Francie a Británie a spolu s několika dalšími menšími ostrovy představuje britskou korunní dependanci. Má vlastní měnu, zákony a parlament s rozsáhlou autonomií.

Ostrov Man

Je britské korunní závislé území rozkládající se na stejnojmenném ostrově, jenž leží v Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem a Walesem. Ostrov Man je samosprávné závislé území britské koruny.

OTÁZKA DNE

Josel ŠímaJosef Šíma, rektor CEVRO Institut
Málokdo si uvědomuje, že existence daňových rájů má velmi disciplinující efekty na chování vlád. Daňová konkurence je jednou z posledních brzd bujení daní ubíjejících podnikatelskou aktivitu a navazujících marnotratných vládních výdajových programů. Je pochopitelné, že ministři financí se snaží daňovou konkurenci omezit. Stejně tak politici. Pro výrobce, spotřebitele a "obyčejné lidi" však možnost některých subjektů zdaňovat méně, či vůbec představuje dobrou zprávu. Větší část ekonomických aktivit je pak totiž reakcí na soukromou poptávku, a nikoli poptávku politickou. Podaří-li se politikům zvýšit dosah ministerstev financí, automaticky to neznamená vyšší příjmy do rozpočtů. "Nová daň" jednoduše utlumí část podnikatelských aktivit, méně se vyrobí a všichni budeme chudší.

Petr DufekPetr Dufek, analytik ČSOB
Vzhledem k počtu daňových rájů na světě a vlastně i v Evropě nejde až tak o celoplošnou akci. Podle mého názoru je rozumné, aby se podnikatelská praxe v daňových rájích více přiblížila podmínkám ve vyspělých zemích. Mělo by to být v zájmu nejen ČR, ale vlastně i celé EU. Umožnit výměnu informací s daňovými ráji je v tomto směru první krok. O tom, kolik a zda vůbec to přinese nějaké peníze pro rozpočet, rozhodne teprve čas.

Jan BubeníkJan Bubeník, společnost Bubenik Partners
Rozumím těmto opatřením, když zabraňují financování terorismu nebo praní špinavých peněz. K opravdu efektivnějšímu výběru daní ale rozhodně výrazně nepřispěje. Jen jednoduchá pravidla a přiměřeně nízká daňová kvóta zajistí spolehlivý výběr daní. Přispějí k tomu také příznivé a konkurenceschopné podmínky pro podnikaní v České republice.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...