Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dary: kdy sepsat smlouvu a platit daň

Daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání | foto: Lidové noviny

PRAHA Stát bdí nad svými občany a zasahuje jim i do takových věcí, jako jsou dary. Na tom, že jsou někteří lidé ke svým bližním štědří, dokonce i „rýžuje“ – obdarované „trestá“ darovací daní. Ty štědré naopak odměňuje, umožňuje jim daně si snížit. Ale pěkně popořádku.

Pokud má dar větší hodnotu, stojí za to sepsat darovací smlouvu. Jestliže je darem nemovitost, musí být uzavřena písemná darovací smlouva vždy. Ustanovení týkající se darovací smlouvy najdete v občanském zákoníku (§ 628 až 630). Když něco dostanete darem, nemusíte se o to u případného rozvodu dělit. Dary totiž nepatří do společného jmění manželů.

Kdo a v jaké výši platí darovací daň

Z daru musíte zaplatit daň. Její výše se odvíjí od toho, jak blízký příbuzenský vztah k dárci máte a jakou má dar hodnotu.

I. SKUPINA OBDAROVANÝCH
  příbuzní v řadě přímé (děti, vnuci, rodiče a prarodiče) a manželé
platí daň ve výši 1 až 5 %
daň neplatí z movitých věcí, peněz, vkladů či cenných papírů v hodnotě do 1 000 000 Kč

II. SKUPINA OBDAROVANÝCH
příbuzní v řadě pobočné (sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety), manželé dětí, děti manžela, rodiče manžela, manželé rodičů a osoby, které s tím, po kom se dědí, žily nejméně jeden rok před jeho smrtí ve společné domácnosti a pečovaly o ni, nebo byly na zemřelého odkázány výživou
platí daň ve výši 3 až 12%
daň neplatí z movitých věcí, peněz, vkladů či cenných papírů v hodnotě do 60 000 Kč

III. SKUPINA OBDAROVANÝCH
ostatní 
platí daň ve výši 7 až 40% 
daň neplatí z movitých věcí, peněz, vkladů či cenných papírů v hodnotě do 20 000 Kč

Dostanete-li dar, nemyslete si, že zaDARmo. Jako byste slyšeli státní truhlu šeptat: Ať z toho také něco mám... Zkrátka, zaplatíte darovací daň – pokud se ovšem „nevejdete“ do paragrafu, který určité případy od daně darovací osvobozuje. Darovací daň patří spolu z dědickou daní, daní z nemovitosti a daní z převodu nemovitosti mezi tzv. majetkové daně. Konkrétní podrobnosti o nich se dozvíte v dalších lekcích.

Aby to nevypadalo, že stát štědrost „trestá“, jiným zase na daních ubere. A to těm, kteří dar poskytnou na veřejně prospěšné účely, například na financování vědy a vzdělání, na ochranu opuštěných zvířat nebo těm, kteří darem sponzorují činnost politické strany či hnutí. O hodnotu poskytnutých darů si pak totiž můžete snížit roční základ daně z příjmů. Celková hodnota darů přitom musí přesahovat dvě procenta vašeho daňového základu, nebo musí činit alespoň 1000 korun. Nejvýše si takto můžete odečíst deset procent ze základu daně za rok. Zrovna zde – k prokázání nároku na daňový odpočet – se písemná darovací smlouva hodí.

Jako dar se bere i darování krve. Za jeden odběr si můžete roční daňový základ snížit o 2000 korun. Abyste si uměli představit, jak se celková daň díky snížení daňového základu změní, uveďme si příklad. Dejme tomu, že měsíčně berete 20 tisíc hrubého. Pak pro vás darování krve znamená daňovou úsporu okolo dvou set korun.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Daňové přiznání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...