9. září 2009 16:49, aktualizováno  18:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Data o kontech Čechů v Lichtenštejnsku jsou na cestě, začnou se prověřovat

Hrad v Lichtenštejnském Vaduzu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad v Lichtenštejnském Vaduzu | foto: Reprofoto

PRAHA Údaje o lichtenštejnských kontech českých občanů si od počátku září mohou české úřady vyzvednout v Berlíně. Prohlásil to exministr financí Miroslav Kalousek.

Jeho informaci potvrdil i mluvčí ministerstva Ondřej Jakob s tím, že úředníci si pro disk s daty dojedou v nejbližších dnech. Data pak bude prověřovat česká daňová správa.

Je však možná už příliš pozdě na to, aby na jejich základě mohl být někdo odsouzen za daňové úniky. Podle informací ČTK získá ČR zřejmě data o kontech z let 2001 a 2002, krácení daní je po třech letech promlčené.

"Jsme rádi, že po roce a půl urgencí byla naše žádost vyslyšena a chceme v nejbližší době, v řádech dnů si tu disketu vyzvednout," poznamenal Jakob. Česká strana navrhla několik termínů schůzky, nyní čeká na potvrzení jednoho z nich německými partnery.

Podle médií jde o disk s daty přibližně 4500 držitelů lichtenštejnských účtů, který unikl z největší tamní banky LGT. U mnoha je podezření, že peníze nebyly zdaněny, lichtenštejnské banky byly často využívány podobným způsobem. "Jsou tam informace o některých datech českých rezidentů," uvedl exministr financí. Zdůraznil ale také, že ne každý Čech, který má ve Vaduzu účet, je zločinec či se dopustil krácení daní. "Daňová správa data porovná s oficiálními daňovými přiznáními. Proto pochopitelně šetření nebude probíhat v přímém přenosu," podotkl.

Údaje budou jen vodítkem
Vrchní ředitel české daňové správy Jan Knížek řekl, že není vůbec
jasné, jaké údaje bude disketa obsahovat. Němci ve své nabídce podle něj uvedli, že jde o údaje o "českých rezidentech", což mohou být fyzické osoby i firmy. Není navíc jasné, jaká data kromě jmen majitelů na disku budou. Z dostupných informací podle Knížka navíc plyne, že informace o kontech se nejspíš týkají jejich stavu z let 2001 a 2002. "Daňová prekluze jsou tři roky. Podotýkám, že v Německu 10 let," připomněl ředitel.

Po roce a půl snahy tak podle Knížka získané údaje budou možná pro úřady a policii jen vodítkem k prověřování, zda majitel lichtenštejnského účtu s nezdaněnými penězi se svou "daňovou optimalizací" od roku 2002 přestal či nikoliv.

Politici přitom přiznávají, že data se do Německa nedostala zcela legálně. "Bylo to kradené zboží," připustil Kalousek. Disketu s daty, která rozjela rozsáhlá vyšetřování v Německu, měla od bývalého pracovníka banky získat německá tajná služba BND. Kvůli kontům v Lichtenštejnsku byly vyšetřovány stovky osob také v Itálii.

Německá vláda podle bývalého Kalouska informovala své české partnery o tom, že se k údajům dostala, koncem února 2008 a nabídla, že jim je bezplatně předá. Kalousek o data požádal dopisem 11. března německého ministra financí Peera Steinbrücka, dopis dal dnes k dispozici novinářům. Jiné ze států oslovených Berlínem nabídku odmítly z etických důvodů.

V ústních jednáních pak prý Kalousek jako šéf ministerstva i jeho podřízení několikrát tuto věc urgovali. "Byli jsme žádáni o trpělivost s odůvodněním, že německá strana provádí vyšetřování a ihned, jak bude ukončeno, tato data dostaneme," řekl Kalousek. Připravenost data předat oznámilo podle něj Německo poslední srpnový den.

Střet s Paroubkem
Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes Kalouska obvinil, že disk s daty "trikem" odmítl převzít, a možná tak maří vyšetřování daňových úniků či někoho kryje. Exministr financí a nyní jeden z lídrů nové strany TOP 09 reagoval mimořádnou tiskovou konferencí, kde oznámil připravenost Německa data předat. "Omluvu od pana Paroubka nechci a ani ji neočekávám," podotkl Kalousek.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!