Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dejte si pozor na zloděje identity, přes vaše účty perou peníze

Počítačová bezpečnost - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová bezpečnost - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Podvodníci našli nový způsob, jak zneužít důvěřivosti lidí a připravit je tak o peníze. Množí se totiž případy krádeží identity, kdy "zloději" pod záminkou nebankovní půjčky vylákají ze zájemců osobní údaje a následně si pod cizí identitou vytvoří přes internet účet v bance. Nejvíce takových případů odhalilo ministerstvo financí v bance mBank.

Kalouskův úřad v poslední době zaznamenal hned několik případů, kdy došlo ke zneužití osobních údajů při zakládání bankovních účtů přes internet.

ČTĚTE VÍCE:

Pachatelům k tomu stačí využít  kopie osobních dokladů a kopie výpisů z účtů, které od lidí vylákali většinou pod záminkou poskytnutí nebankovní půjčky nabízené na internetu.

Kauza podvodných účtů v mBank

Ministerstvo financí vede s internetovou bankou mBank správní řízení kvůli velkému množství podvodných účtů, které byly založeny pod ukradenou identitou. Bance hrozí až milionová pokuta.

Ke zneužití identity při zakládání účtů přes internet došlo i v dalších malých internetových bankách, jako jsou AirBank, Equa Bank nebo Zuno Bank. Pachatelé v těchto případech zneužili osobní údaje desítek až stovek lidí.

„Vzniklou situaci považujeme za velmi znepokojující, intenzivně ji sledujeme, analyzujeme a snažíme se o odhalení co největšího počtu takových podvodných jednání,“ uvedl ředitel Finančního analytického ústavu ministerstva financí Milan Cícer.

Ministerstvo chce změnit zákon

„Posuzujeme také, zda jednotlivé banky při zakládání účtů přes internet neporušily některé ze zákonných povinností, současně náš útvar chystá návrh legislativního řešení, které by účinným způsobem zabránilo zakládání bankovních účtů na cizí identitu“, upřesnil Milan Cícer.

Scénář nejčastějšího způsobu zneužití cizí identity:

  • Pachatel získá osobní údaje jiné osoby tak, že na internetu nabízí nebankovní půjčky a od zájemce vyláká fotokopie občanského a řidičského průkazu a výpisu z účtu (vedeného u jiné banky na zájemcovo jméno).
  • Takto získané kopie dokumentů pak pachatel zašle bance, u níž si chce na cizí jméno založit účet. Banka pachateli spolu s číslem jeho nově založeného účtu sdělí, že účet aktivuje až poté, co na něj pachatel pošle alespoň jednu korunu z jeho již existujícího účtu. Tím bance podle zákonem stanovených pravidel potvrdí shodu identifikačních údajů s údaji na zaslaných kopiích.
  • Ke splnění této podmínky pachatel vyzve zájemce o nebankovní půjčku, aby ze svého účtu převedl na konkrétní účet (který pachateli nově založila banka) alespoň jednu korunu. Po připsání platby banka zasláním klíče a hesla k internetovému bankovnictví pachateli umožní ovládání účtu, aniž by původní zájemce o nebankovní půjčku o existenci účtu založeného na jeho identitu vůbec věděl.
  • V konečné fázi podvodu pak pachatel již jen sdělí žadateli, že mu půjčku neposkytne a další komunikaci s ním přeruší.

Společným rysem těchto podvodů je, že k osobnímu kontaktu aktérů (banka, pachatel, zájemce) nikdy nedojde. Veškerá komunikace probíhá zásadně elektronicky a případně i po telefonu. Pachatel zpravidla využívá speciálně pro tyto případy založené e-mailové adresy a anonymní předplacené telefonní karty.

Falešné účty můžou být využity k praní špinavých peněz

Dalším varovným signálem pro potenciální zájemce může být to, že podvodníci se při nabízení nebankovní půjčky snaží budit dojem seriózního poskytovatele. Ve veřejně dostupných zdrojích o nich ale nelze dohledat žádné reference.

Hlavní nebezpečí vidí ministerstvo v tom, že falešné účty mohou pachatelé využívat k praní špinavých peněz, a chce proto změnit zákon.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu
Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu

Dopřejte své rodině klidný spánek. Přihlaste se k testování a objevte účinky dětského sirupu Petit Drill – přírodního léku v boji proti suchému...