Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Deregulace se Česku prodraží

byty ve staré zástavbě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy byty ve staré zástavbě | foto: Lidové noviny

PRAHA  Stovky nových úředníků a tři miliardy korun bude muset vláda zajistit kvůli novým dávkám na nájmy. „Přesně to ale ještě nemáme propočítané,“ upozornil Škromach.

Růst nájmů pro tři čtvrtě milionu rodin žijících v bytech s regulovanou činží nebude jediným efektem uvolnění regulovaných nájmů.
Stát totiž bude muset každý rok uvolnit z rozpočtu zhruba tři miliardy korun, kterými chce růst činží kompenzovat sociálně slabým lidem formou nové dávky - doplatku na bydlení. Kromě toho ovšem bude muset nabírat i několik set nových úředníků. 

Co způsobí deregulace nájemného

* Čtyři roky se bude zvyšovat nájem pro 750 tisíc rodin žíjících v bytech zatížených regulovanou činží, a to průměrným tempem 19,2 procenta ročně

* Obecní a městské úřady začnou od ledna vyplácet novou dávku - doplatek na bydlení - jako kompenzaci lidem, kteří za bydlení vydají více než 30 % - v Praze 35 % - svých čistých příjmů

* Státní kasu by to mělo zatížit zhruba třemi miliardami ročně

* Úřady budou muset přijmout stovky nových úředníků, kteří budou dávky vyřizovat

 „V souvislosti s novým systémem výplat dávek počítáme s nárůstem až čtyř set nových pracovníků obecních a městských úřadů,“ uvedl dosluhující ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Jakub Pôbiš z legislativně-právního oddělení Svazu měst a obcí České republiky ovšem namítá, že těchto lidí bude nakonec potřeba určitě víc.

V případě kompenzací ve výši tří miliard se podle Škromacha jedná o navýšení proti původním předpokladům až o jednu miliardu korun. „Přesně to ale ještě nemáme propočítané,“ upozornil Škromach.

Zvýšení přitom plyne z toho, že deregulace bude rychlejší než vláda původně předpokládala. Namísto původně plánovaného růstu v průměru o 14,2 procenta ročně to bude téměř o pětinu. Takže nakonec bude daleko více lidí, kteří vydají za bydlení více než třetinu svých čistých příjmů - což je jedna z podmínek nároku na zmiňovaný doplatek na bydlení.

Kdo ale přesně na zmiňovaný doplatek na bydlení dosáhne, zatím není úplně jasné. Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková totiž upozorňuje, že konečné schválení dávky bude záležet na individuálním posouzení situace nájemníka.
 To znamená, že kromě příjmů a výdajů bude příslušný pracovník obecního či městského úřadu zjišťovat, zda žadatel žije „v přiměřeném bytě či domě“. Tento termín ovšem není nikde definován. „Bude to záležet na posouzení úředníků. Například rodinný dům může být v jedné lokalitě adekvátní a jinde naopak vůbec,“ tvrdí Beránková s tím, že zneužití se neobává.

Na dávku asi dosáhne téměř každý, nehledě na typ bytu
Podle Jakuba Pôbiše ale označení neadekvátního bydlení nebude pro přiklepnutí dávky překážkou. Tvrdí totiž, že pokud úředník usoudí, že bydlení opravdu není adekvátní, obec musí nájemníkovi přiměřené bydlení sehnat.

„Vzhledem ke stavu, v němž je trh s byty, a vzhledem k nedostatku bytů v obecním bytovém fondu, nepředpokládám, že by obce osobě vůbec nabízely nějaké přiměřené bydlení ze svých zdrojů. A obce nejsou realitky, aby sháněly někomu přiměřené bydlení u soukromníka,“ konstatoval Pôbiš.

Podle něj to v praxi bude probíhat tak, že se formálně podá žádost a na ní se formálně odpoví, že obec nemá co nabídnout/zprostředkovat. „Pro nárok na doplatek je to dostatečné,“ uzavřel Pôbiš.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!