Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Deregulace ve finále: někteří nájemníci zaplatí už brzy dvojnásobek

Panelový dům - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panelový dům - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Umění vyjednávání a kompromisu nyní budou muset prokázat nájemníci i vlastníci regulovaných bytů. Koncem letošního roku končí téměř ve všech regionech regulace nájmů a obě strany se musejí dohodnout na jeho nové výši. Případně bude o ceně rozhodovat soud. Podle Sdružení nájemníků ČR mu ale chybí potřebné měřítko.

Začátek vyjednávání o výši smluvního nájemného ve středu oznámila společnost CPI BYTY, druhý největší vlastník nájemních bytů v Česku. V jeho případě se jedná prozatím o zhruba 8000 bytů v deseti městech. 

Regulované nájemné by ale letos mělo skončit ve většině regionů. Výjimka se týká krajských měst kromě Ostravy a Ústí nad Labem a také měst nad 10 tisíc obyvatel ve Středočeském kraji.

O kolik se zvýšil nájem?

Průměrný nárůst nájmů v regulovaných bytech se v roce 2009 pohyboval kolem 30 procent, letos nárůst činil asi 17 procent, na příští rok ministerstvo odhadlo zvýšení o 16 procent. Celkově se regulované nájemné týkalo asi 750 tisíc domácností.

"Regulované nájemné se v našich bytech pohybuje od 25 do 46 korun na metr čtvereční. Naše představa je, že by se smluvní nájemné pohybovalo mezi 40 a 80 korunami na metr čtvereční," uvedl generální ředitel společnosti CPI BYTY Zdeněk Havelka s tím, že cena se bude odvíjet od velikosti bytu, atraktivity lokality nebo například dostupnosti.

"Obeslali jsme nájemníky s výzvou, aby se dostavili na konkrétní místo, kde s nimi budeme výši smluvního nájemného projednávat," dodal Havelka. V případě, že se nájemce bytu s nájemníkem nedohodne, o výši nájemného bude muset rozhodnout soud. Současné normy totiž neřeší situaci, jak se výše nájemného určí, pokud se obě strany nedohodnou.

Rozhodnout má soud. Ale podle čeho?

"Situaci bude muset rozhodnout soud na základě individuálních podmínek dané adresy a konkrétního bytu," uvedl pro Lidovky.cz Jan Štoll z odboru komunikace Ministerstva pro místní rozvoj.

Takový návrh na řešení sporných nájmů ale kritizuje Sdružení nájemníků ČR. Podle nich chybí zákon o takzvaně místně obvyklém nájemném, na který by se soudy při řešení sporů mohly obracet, jak je tomu například v Německu.

Podle předsedy sdružení Stanislava Křečka sice připravovaný občanský zákoník s místně obvyklým nájemným počítá, má ho však určit speciální zákon, jehož přijetí ještě může trvat. "Přitom deregulace ve většině měst končí tento rok. A rozhodování soudu bez zákona, to je cesta do pekla!" uvedl Křeček.

Výše regulovaného nájemného v nájemních bytech CPI v roce 2010

Město / Regulovaný nájem v Kč za metr čtvereční

Česká Lípa / 46,00
Český Těšín / 38,00
Děčín / 29,50
Jablonec nad Nisou / 46,20 Liberec* / 48,80
Litvínov / 25,18
Most / 29,50
Nové město pod Smrkem / 43,00 Praha* / 94,40
Slaný* / 49,24
Teplice / 29,50
Třinec / 38,00
Ústí nad Labem / 29,50

* konec deregulace v roce 2012

Zdroj: CPI

Smluvní nájmy jen jako mezistupeň

Postupnou deregulaci schválili poslanci v roce 2006. Ve většině regionů by měla být dokončena do konce letošního roku, v některých městech ale lhůtu kvůli silnějšímu růstu nájmů prodloužili do konce roku 2012.

Podle Daniela Bacíka z CPI BYTY ale nyní vyjednávaná cena za nájem nemusí být konečná. Představuje prý teprve jakýsi mezistupeň. "Uvědomujeme si, že kvůli sociálním dopadům nelze regulované nájemné okamžitě dorovnat na hladinu tržního. Smluvní nájemné představuje určitý mezistupeň. Jeho postupným navyšováním bychom chtěli tržních nájmů dosáhnout do tří let," uvedl Bacík.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...