6. listopadu 2009 11:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Deset věcí, za které zruinovaly rozpočet Michaela Jacksona

Michael Jackson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Jackson | foto: Reuters

Komukoliv jinému než Michaelu Jacksonovi by to neprošlo. Kvůli velice vysoko nastavenému životnímu standardu zpěvák zemřel s dluhy ve výši asi 500 milionů dolarů. Obyčejnému smrtelníkovi by přitom kdokoliv přestal půjčovat už před několika lety.

V roce 2005 nazval státní zástupce Jacksona při soudním řízení, ve kterém se zpěvák zodpovídal ze zneužívání dětí, notorickým plýtvačem. Jackson měl prý miliardářské zvyky, ale pouze milionový rozpočet.

Kvůli své zálibě v nakupování hraček a starožitností tak podle svého účetního utrácel každý rok o 20 až 30 milionů dolarů více, než byly jeho příjmy. Jeho největší výdaje shrnul britský magazín Times:

1) Práva na písně Beatles

Jacksonův největší nákup se ukázal tím nejlepším. V roce 1985 zaplatil bezmála 50 milionů dolarů za společnost ATV Music, která vlastnila autorská práva na 259 písní Beatles. Poplatky za tyto písně byly nevysychajícím zdrojem příjmů i v období největšího utrácení.

2) Nemovitosti

Jackson koupil svoji pýchu, ranč Neverland v Kalifornii o rozloze 2 500 akrů, v roce 1988 za 40 milionů dolarů. Postavil zde ZOO, zábavní park a kino. V průběhu let sem pak zval stovky dětí, aby si zde hrály. Zároveň si také pronajal sídlo Bel-Air v Los Angeles, kde platil nájem v přepočtu asi 300 tisíc korun měsíčně.

3) Mimosoudní vyrovnání

Radovánky v Neverlandu ale Jacksona přišly draho. V roce 1993 třináctiletý Jordy Chandler a jeho otec Evan obvinili zpěváka ze sexuálního obtěžování. Evan k mimosoudnímu vyrovnání s Jacksonem tehdy řekl: "Jakmile tím projdu, přijdou zlaté časy. Dostanu všechno, co chci." A měl pravdu - Jackson mu musel zaplatit 22 milionů dolarů.

Obdobným skandálem si pak Jackson prošel o deset let později, když ho z obtěžování obvinil Gavin Arvizo. Výsledek byl sice opačný - zpěvák byl zproštěn obžaloby, přesto Jackson na soudních výlohách zaplatil stovky tisíc dolarů.

4) Zvířata

Po své smrti Jackson odkázal svému šimpanzovi dva miliony dolarů a udělal z něj nejbohatší opici na světě. Za ročního tygra, který mu dělal společnost v Neverlandu, pak prý zaplatil 35 tisíc dolarů.

5) Auta

Zpěvák vlastnil 75 aut, zahrnujících Rolls-Royce Phantom za 350 tisíc dolarů, limuzínu Rolls Royce se zlatým interiérem, který si sám navrhoval, nebo Cadillac Fleetwod z roku 1954, který řídil Morgan Freeman ve filmu Řidič slečny Daisy.  

6) Duše a tělo

Nikdo přesně neví, kolik Jackson utratit za všechny plastické operace. Podle soudního zápisu z roku 2005 za jediné vybělení kůže zaplatil v přepočtu přes milion a 200 tisíc korun a za své další 'zdravotní potřeby' platil každý měsíc přes 500 tisíc.

Šejk, který Jacksona v posledních letech jeho života podporoval, tvrdí, že zpěvák utratil okolo milionu korun za svého guru, který mu měl pomoci podpořit jeho tvůrčího ducha. Také se říká, že Jackson v roce 1986 koupil přetlakovou kyslíkovou komoru, ve které spal, přibližně za 3 miliony korun.

7) Neverland

Náklady na údržbu ranče v Kalifornii byly přinejmenším 80 milionů korun ročně. Každý měsíc totiž Jackson platil dva miliony korun za zahradnické služby, milion za ochranku, milion a půl za provoz ZOO a zábavní park a podobnou částku vyplácel i za vedení domácnosti.

8) Úroky za dluhy

Okolo roku 2000 už netrápily Jacksonův rozpočet soukromé lety a okázalá auta, ale úroky na jeho enormní dluhy. Zpěvák na nich už v roce 2005 platil za jeden měsíc okolo 4,5 milionu dolarů, a to dlužil 'teprve' 270 milionů. Svědčí to i o určité finanční neobratnosti -  v přepočtu na roční úrokovou míru zpěvák platil úrok 20 procent.

9) Dárky

Jackson byl známý tím, že svoje přátele zahrnoval dary, za které měsíčně zaplatil okolo jednoho milionu korun. Když ho například Elizabeth Taylor bránila v jednom televizním pořadu, jako malé poděkování ji poslal náhrdelník za 12 milionů korun.

10) Starožitnosti a cetky

Velkou vášní MIchaela Jacksona bylo především nakupování v luxusních obchodech. V jednom z dokumentů o zpěvákově životě tak například můžete vidět, jak objíždí obchody se starožitnostmi, nakupuje vázy, šachy a olejové malby, zatímco si prodejce mne ruce.

V devadesátých letech pak například utratil 80 milionů korun za bronzovou sochu Petra Pana hrajícího si s dětmi v životní velikosti. Alvin Malnik, jeden ze zpěvákových finančních poradců, k Jacksonovu utrácení řekl: "Myslím, že Michael nikdy neměl žádnou finanční zodpovědnost. Byl to člověk, který byl rozmazlován těmi, se kterými celý život pracoval."

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...