4. července 2011 18:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Desetina pojišťoven v EU by neprošla krizí

Londýn a jeho dominanta - věž Big Ben | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýn a jeho dominanta - věž Big Ben | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LONDÝN Téměř deset procent evropských pojišťoven by neprošlo zátěžovou zkouškou a za krizového scénáře by si muselo zajistit další kapitál. Zjistila to organizace EIOPA, která má na starosti regulaci tohoto odvětví.

Nejhorší scénář vývoje počítá s možností, že globální ekonomiku potká další těžký šok, doprovázený propadem na akciových trzích, silným poklesem úrokových sazeb a krachem realitního trhu.

Čtěte také:

Celkem třinácti pojišťovnám by za takového scénáře dohromady chybělo asi 4,4 miliardy eur (zhruba 106,8 miliardy Kč). Vychází se přitom z minimální úrovně kapitálu, jak ji navrhují unijní pravidla Solvency II. Regulátor už má sice výsledky zátěžových testů pro své potřeby k dispozici, podrobnosti ale zveřejnit nechce.

Jména nezveřejníme
Úřad EIOPA nejmenoval žádnou pojišťovnu, která by za krizového scénáře s největší pravděpodobností nebyla schopna situaci ustát. Chybějící částka je ale podle regulátora nízká ve srovnání s přebytkem asi 425 miliard eur (zhruba 10,3 bilionu Kč), jimž by pojišťovny měly disponovat před aplikací testů. Odvětví jako celek je tedy finančně velmi silné.

"Znamená to, že evropské pojišťovací odvětví je jako celek z hlediska své kapitálové pozice schopno dobře absorbovat šoky," řekl novinářům šéf úřadu EIOPA Gabriel Bernardino. "Pro každý podnik bude nyní existovat analýza, která ukáže rizikovější oblasti. Podniky tudíž budou moci situaci řešit," dodal.

Názvy pojišťoven, kterým potenciálně hrozí nedostatek kapitálu, podle Bernardina zatím není vhodné sdělovat. Pravidla kapitálové přiměřenosti Solvency II, o která se teď zátěžové zkoušky opíraly, se totiž ještě mohou změnit, než budou v roce 2013 zavedena.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.