3. března 2009 11:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Desetitisíce lidí nebudou mít na nájem

V roce 2010 může mít až 40.000 domácností v nájemních bytech problémy s placením některých nákladů na bydlení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 2010 může mít až 40.000 domácností v nájemních bytech problémy s placením některých nákladů na bydlení. | foto: Lidové noviny

V roce 2010 může mít až 40 tisíc domácností v nájemních bytech problémy s placením některých nákladů na bydlení. Pro přibližně 2000 domácností může být situace kritická natolik, že mnoho z nich může skončit "na ulici". Na semináři o bytové politice to dnes řekl ředitel odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Pavel Rakouš. Situaci podle něj "přiostřuje" postup deregulace nájemného.

V bytech s regulovaným nájemným v současnosti žije přibližně 750 tisíc domácností. Mnozí lidé se podle ředitele bytového odboru MMR v současnosti obracejí na své místní úřady se žádostmi o odpovídající bydlení. Jsou to především senioři, zdravotně postižení, obyvatelé s nízkými příjmy a nezaměstnaní.

Důvodem je hlavně privatizace obecních bytů a chybějící nájemní výstavba.

"Bohužel většina obcí nedisponuje dostatkem vhodných nájemních bytů. Trh nabízí cenově nedostupné řešení," podotkl Rakouš.

Představitelé MMR deregulaci nájemného nezpochybnili, trh s nájemným bydlením nicméně podle nich pouze jediný nástroj nevyřeší. Ministerstvo proto připravuje podporu výstavby nových bytů určených pro takzvané sociální bydlení formou investiční dotace. "Základem je vytvořit síť sociálních bytů ve vlastnictví kohokoli. Podpoříme jakéhokoli investora," řekl Rakouš.

Přesto by to ale prý nebyla "masová výstavba". MMR počítá s tím, že by celkově během tří let vzniklo kolem 8500 sociálních bytů v přesně definovaných lokalitách. Jen v Praze by jich podle Rakouše mohlo být několik tisíc. Byly by to prý byty v běžném standardu mimo tržně nejvíce exponované lokality, avšak v blízkosti míst, kde přiměřené byty zcela chybí.

Investor se prý bude muset pouze zavázat k tomu, že po omezenou dobu bude nové byty provozovat v režimu sociálního bydlení. MMR prý v současnosti zvažuje, že by se tato lhůta pohybovala kolem deseti let. Dotace na výstavbu sociálního bydlení má být "přiměřená místním poměrům". Investorovi má uhradit část nákladů vynaložených na poskytnutí sociálního bydlení tak, aby byl službu ochotný poskytovat. Podporu výstavby sociálního bydlení plánuje MMR také kvůli tomu, že všechny životní situace prý sociální dávky nevyřeší. "Pokud sociálně potřebný 'nesežene' přiměřený byt, není mu na co přispívat," uvedlo ministerstvo v podkladech k dnešnímu semináři.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!