Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Desítka Gambrinus podraží

Pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo. | foto: Pivo.Reprofoto

PRAHA Pivovarnická jednička na českém trhu Plzeňský Prazdroj zdraží oblíbenou desítku Gambrinus. Důvodem jsou rostoucí výrobní náklady kvůli vyšším cenám energií.

Další pivovary zatím svého konkurenta nenásledovaly, ale většina z nich připouští, že k mírnému zdražení ještě letos přistoupí. Dražší energie tlačí na zvyšování cen piva, připustil mluvčí Petr Samec z Budějovického Budvaru.

Točená desítka Gambrinus podraží prvního února o šedesát haléřů na půllitru. Zdražení se bude týkat také točeného černého piva Velkopopovický kozel, které rovněž patří pod plzeňský pivovar.

Milovníci těchto piv však nepocítí toto zdražení ihned 1. února, ale zhruba o dva či tři měsíce později. „Jednak máme ještě nějaké zásoby a určitý čas budeme držet současnou cenu na úkor zisků. Do dvou či tří měsíců však ke zdražení dojde,“ říká provozovatel restaurace a sportbaru U Zábranských Milan Mužátko.

Zvýšení ceny gambrinusu je podle tiskového mluvčího Plzeňského Prazdroje Alexeje Bechtina zčásti také strategický tah. „Jedna z věcí, které charakterizují pivo, je jeho cena. Rozhodli jsme se desítku Gambrinus posunout směrem k dražším pivům,“ říká Bechtin.

Největší konkurent Prazdroje na českém trhu, pivovar Staropramen, však zdražovat nehodlá. „Ceny jsme již zvýšili loni v listopadu,“ uvedla mluvčí Staropramenu Michaela Trýznová. Nárůst ceny podle ní činil v případě výčepního piva Staropramen Světlý 55 haléřů na jeden půllitr.

Většina pivovarů přitom obvykle čeká se zdražováním právě na plzeňský pivovar. „V nejbližších dnech sice nezdražíme, ale stejně nakonec budeme muset následovat největšího hráče na trhu, který prakticky sám určuje ceny,“ řekl například manažer pro komunikaci s veřejností pivovaru Krušovice Vlastimil Bradáč.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...