30. dubna 2007 19:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Deutsche Börse převezme americkou opční burzu

Burza - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza - ilustrační foto. | foto: ČTK

FRANKFURT Provozovatel frankfurtské akciové burzy Deutsche Börse převezme za zhruba 2,8 miliardy dolarů (téměř 58 miliard Kč) americkou opční burzu International Securities Exchange Holdings (ISE).

Na převzetí se bude podílet i partner burzy Eurex, společnost SWX. Vznikne tak největší burza finančních derivátů, která bude působit po obou stranách Atlantiku.

Deutsche Börse bude po dokončení transakce klíčovým hráčem na americkém opčním trhu, protože ISE je největším opčním trhem v USA pro jednotlivé akcie. Na burze ISE se uzavírají rovněž opční kontrakty na akciové indexy, jejichž popularita se prudce zvyšuje. Akcionáři ISE obdrží za každou akcii 67,50 USD.

Z hlediska všech opčních transakcí je burza ISE druhá největší v USA, hned za burzou Chicago Board Options Exchange (CBOE). Ke zdárnému završení transakce bude nutný souhlas většiny akcionářů ISE, kteří budou hlasovat na valné hromadě. Datum jejího konání zatím nebylo stanoveno, ale Deutsche Börse chce hlasování co nejdříve. Svůj souhlas bude muset zároveň připojit americká Komise pro cenné papíry (SEC).

Nákup ISE provede derivátová burza Eurex, kterou vlastní Deutsche Börse a provozovatel švýcarské akciové burzy SWX. Burza ISE se pak sloučí s divizí americké společnosti Exchange Holdings, která tvoří součást podniku Eurex Frankfurt.

Mezi provozovateli burz je v poslední době patrný trend spojování a sama Deutsche Börse několikrát avizovala, že nechce zůstat stranou. Snažila se totiž o spojení s burzou NYSE, ale neuspěla. Newyorská burza se sloučila s provozovatelem panevropského trhu Euronext, s nímž posléze vytvořila první transatlantickou akciovou burzu světa.

Snahou Deutsche Börse bylo získat i Londýnskou akciovou burzu (LSE), ani zde ale Němci neuspěli. O britskou LSE měl eminentní zájem americký Nasdaq Stock Market, ani tomu se ale nepodařilo management LSE přesvědčit, že spojení firem bude přínosné pro obě strany.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz