18. září 2008 9:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Developeři doplatí na krizi

ČSOB navýšila požadavek na vlastní kapitál a klade větší důraz na to, aby developer měl větší zkušenost s danou výstavbou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSOB navýšila požadavek na vlastní kapitál a klade větší důraz na to, aby developer měl větší zkušenost s danou výstavbou. | foto: Lidové noviny

PRAHA Zatím nejcitelnější dopady světové finanční krize pociťují na domácím trhu developerské firmy. Nejenže prudce klesá hodnota jejich akcií, ale čelí i přísnějším podmínkám pro získání bankovních úvěrů.

„Dříve banky obecně půjčovaly na desetiprocentní spoluúčast, dnes vyžadují až třicetiprocentní spoluúčast developera,“ říká Petra Zdeňková, mluvčí developerské skupiny Orco. Tato firma včera zaznamenala výrazný propad na pražské burze. Krátce před čtvrtou hodinou muselo být dokonce pozastaveno obchodování s jejími akciemi, neboť hodnota těchto cenných papírů poklesla o více než 20 procent. Zdeňková tvrdí, že zpřísnění podmínek se chodu firmy nijak nedotkne, neboť Orco již před zpřísněním podmínek pro udělování úvěru vyšší spoluúčast splňovalo.

Podobně se na věc dívá i další developer kotovaný na Burze cenných papírů Praha - firma ECM, jejíž akcie si prožily černý den v úterý, kdy bylo jejich obchodování pozastaveno dvakrát za jediný den. Jako Orco i ECM ovšem tvrdí, že problémy se získáváním financí nemá. „Obecně se dá říci, že banky půjčují méně, ale souvisí to s daným projektem a typem developera,“ konstatuje Zuzana Doležalová, mluvčí ECM. Podle ní jsou banky obezřetnější, ale spíše u menších developerů, kteří nemají takové jméno. S tím souhlasí i Markéta Francová z firmy Real-Invest Franc. Ta potvrzuje, že banky požadují nejen vyšší spoluúčast, ale mají i vyšší požadavky na předprodanost projektu.

„S ohledem na hrozící ekonomické zpomalení chceme vidět větší pravděpodobnost úspěšného dokončení projektu, tj. chceme snižovat pravděpodobnost nesplacení našich úvěrů v důsledku tržních rizik,“ zdůvodnila Simona Můčková z České spořitelny zpřísnění požadavků banky. Konkurenční ČSOB zase podle jejího mluvčího Iva Měšťánka navýšila požadavek na vlastní kapitál a klade větší důraz na to, aby developer měl větší zkušenost s danou výstavbou.

I když se v současnosti nikdo neodváží odhadnout, jaký bude další vývoj realitního trhu, nedá se v brzké době očekávat uvolnění podmínek. „Obecně si myslím, že banky budou i nadále zpřísňovat pravidla pro poskytování úvěrů pro realitní trh,“ řekl Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank. I ta před několika měsíci zvýšila své požadavky pro realitní úvěry, Kofroň nevyloučil, že banka v budoucnosti přistoupí k dalšímu zpřísnění podmínek.